29.1 C
București
sâmbătă, iunie 27, 2026
More

    CMR atrage atenția asupra importanței controlului tensiunii arteriale și a evaluărilor medicale periodice

    Colegiul Medicilor din România atrage atenția asupra importanței controlului tensiunii arteriale și a evaluărilor medicale periodice, în contextul Zilei Mondiale de Luptă Împotriva Hipertensiunii Arteriale.

    Potrivit sursei citate, hipertensiunea arterială este unul dintre principalii factori de risc pentru afecțiuni cardiovasculare severe, inclusiv infarct miocardic, accident vascular cerebral, insuficiență cardiacă.

    Depistarea precoce, monitorizarea constantă și respectarea tratamentului recomandat de medic sunt esențiale pentru reducerea complicațiilor și pentru creșterea calității vieții pacienților.

    „Hipertensiunea arterială poate evolua fără simptome o perioadă lungă de timp, iar controalele medicale regulate sunt importante pentru diagnostic și un management corect. Medicina bazată pe prevenție, responsabilitate și monitorizarea continuă poate salva vieți și reduce impactul bolilor cardiovasculare asupra populației”, a declarat prof. univ. dr. Cătălina Poiană, președinta Colegiului Medicilor din România.

    Colegiul Medicilor din România a transmis că susține măsurile de prevenție cardiovasculară, educația pentru sănătate și accesul pacienților la informații medicale corecte și validate științific.

     

    Al 52-lea Congres Național al Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice, 20-23 mai, Timișoara

    0

    Congresul Național al Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice își va deschide porțile, în perioada 20-23 mai 2026, la Timișoara, pentru cea de-a 52-a ediție

    Manifestarea de tradiție a diabetologiei românești va reuni și în acest an, în calitate de speakeri, lideri de opinie de la nivel internațional și din România din domeniul diabetului zaharat, precum și din specialități conexe.

    Cea de-a 52-a ediție a Congresului Național al Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice se desfășoară sub conceptul „Diabetul în era inovației tech și a inteligenței artificiale”.

    Societatea Română de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice a pregătit un program științific complex, care să vină în întâmpinarea nevoilor de informație științifică relevantă pentru practica clinică.

    Astfel, pe parcusrsul celor patru zile ale Congresului, vor fi aduse în atenție subiecte de actualitate privind managementul clinic al diabetului zaharat, al afecțiunilor asociate și al complicațiilor, completate de cele mai noi direcții din cercetarea științifică de specialitate.

    Structura Congresului include sesiuni științifice, prezentări  de tip „state of the art”, studii de caz, workshopuri interactive și sesiuni de postere.

    Pe lângă dimensiunea academică și educațională, Congresul reprezintă și un cadru valoros pentru consolidarea relațiilor profesionale, facilitarea colaborărilor și schimbul de experiență.

    Printre temele incluse în cadrul programului științific al amnifestării de tradiție a diabetologiei românești se numără:

    • Prevenția cardiovasculară la pacienții cu diabet zaharat tip 2
    • Ilustrarea evoluției obezității în istoria artei și culturii
    • Cum monitorizăm pacienții tratați cu medicație antiobezitate?
    • Rolul gastroenterologului în tratamentul obezității
    • Obezitatea ca factor de risc pentru bolile pulmonare: o perspectivă asupra rolului mediator al microbiomului
    • Mai avem nevoie de o abordare glucocentrică în diabetologie?
    • Agoniștii de receptori GLP-1
    • Noi direcții în îngrijirea diabetului: de la tehnologii inteligente la terapii genice și celulare
    • De ce controlul ponderal la persoana cu diabet este (mai) dificil?
    • Spectrul neuropatiilor diabetice – de la mecanisme, la intervenții terapeutice
    • Dincolo de HbA1c: risc cardiometabolic rezidual în diabetul zaharat
    • Managementul diabetului zaharat tip 2 al copilului și adolescentului
    • Terapia viitorului în Diabet și Obezitate
    • Terapia obezității – beneficii dincolo de scăderea ponderală
    • Steatoza pancreatică – o entitate emergentă în spectrul bolilor metabolice

    Congresul Național al Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice se adresează medicilor rezidenți, specialiști si primari din specialitatea diabet, nutriție și bolie metabolice, precum și medicilor din specialități conexe diabetului zaharat.

    SRDNBM lansează Ghidul privind avizul diabetologic pentru permisul de conducere la persoanele cu diabet zaharat

    0

    Societatea Română de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice (SRDNBM) anunță lansarea, în premieră, a Ghidului privind eliberarea avizului diabetologic pentru obținerea/menținerea permisului de conducere la persoanele cu diabet, „un document esențial pentru standardizarea practicii medicale și creșterea siguranței rutiere în rândul persoanelor cu diabet zaharat”.

    „Noul ghid are ca obiectiv principal uniformizarea evaluării medicale realizate de către medicii diabetologi, oferind instrumente clare și aplicabile în practica curentă – inclusiv criterii de evaluare, algoritmi decizionali și checklist-uri. În același timp, documentul contribuie la protecția medico-legală a medicului, prin clarificarea rolului avizului diabetologic în procesul de evaluare a aptitudinii de a conduce a persoanelor cu diabet”, potrivit SRDNBM.

    Ghidul se adresează medicilor care evaluează și monitorizează persoane cu diabet zaharat, indiferent de tip, în ambulatoriu – atât în sistemul public, cât și în cel privat – în vederea obținerii sau reînnoirii permisului de conducere, pentru Grupa 1 (conducători auto amatori) și Grupa 2 (conducători auto profesioniști).

    Documentul este elaborat în conformitate cu legislația națională în vigoare, inclusiv Ordinul Ministrului Sănătății nr. 1162/2010 și modificările ulterioare aduse prin Ordinul nr. 1530/2017, precum și cu directivele europene aplicabile.

    Potrivit SRDNBM, un element central al ghidului îl reprezintă evaluarea riscului de hipoglicemie, în special în cazul pacienților aflați sub tratament cu insulină sau alte medicamente cu potențial hipoglicemiant. Sunt definite clar concepte esențiale, precum hipoglicemia severă, conștientizarea hipoglicemiei și criteriile de monitorizare necesare pentru acordarea unui aviz medical responsabil.

    De asemenea, ghidul include recomandări practice pentru pacienți, menite să reducă riscurile asociate conducerii autovehiculelor, precum:

    • monitorizarea glicemiei înainte și în timpul deplasărilor;
    • evitarea condusului în condiții de hipoglicemie;
    • utilizarea sistemelor de monitorizare glicemică;
    • informarea și educația privind recunoașterea și gestionarea episoadelor hipoglicemice.

    „Acest ghid reprezintă un pas important către o abordare standardizată, coerentă și responsabilă a evaluării persoanelor cu diabet care conduc autovehicule. În contextul unei patologii complexe, în care riscurile pot varia semnificativ de la un pacient la altul, era necesară o clarificare a criteriilor medicale și a modului în care acestea sunt aplicate în practică. Ca societate profesională, ne dorim să oferim colegilor noștri, medici diabetologi, un instrument clar, ușor de utilizat și aliniat legislației în vigoare, care să susțină deciziile medicale și să contribuie la protecția medico-legală. Pentru persoanele cu diabet, acest ghid aduce mai multă transparență, siguranță și predictibilitate, ajutându-i să înțeleagă mai bine responsabilitățile pe care le au și modul în care își pot gestiona afecțiunea în contextul conducerii auto. În final, obiectivul nostru, ca societate profesională, este comun: creșterea siguranței rutiere și protejarea sănătății pacienților, printr-o colaborare reală între noi, medicii diabetologi, precum și între medic și pacient”, a declarat prof. univ. dr. Bogdan Timar, președintele Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice.

    Avizul diabetologic, așa cum este definit în ghid, reprezintă o opinie medicală fundamentată pe evaluarea clinică a pacientului și pe riscul de hipoglicemie, fără a constitui o decizie administrativă. Decizia finală privind aptitudinea de a conduce aparține instituțiilor medicale autorizate, conform legislației în vigoare.

    „Elaborarea acestui ghid a pornit din nevoia reală de a aduce mai multă claritate, coerență și susținere pentru practica medicală de zi cu zi a medicului diabetolog. Este un demers bazat pe responsabilitate, echilibru și adaptare la realitățile actuale ale diabetologiei”, a precizat dr. Dana Bălan, coordonator Grup de Lucru SRDNBM de elaborare a Ghidului.

    Din Grupul de Lucru pentru elaborarea Ghidului au făcut parte:

    • Dana Bălan – Coordonator Grup de Lucru – Râmnicu Vâlcea
    • Dr. Anca Pantea Stoian – București
    • Delia Reurean Pintilei – Iași
    • Diana Clenciu – Craiova
    • Ileana Stamate – București
    • Cosmin Pena – București
    • Cristina Cojocaru – Constanța
    • Ana Maria Tănasie – Râmnicu Vâlcea
    • Roxana Barbu – Bacău
    • Diana Popa – Ploiești
    • Diana Ene (Stuparu) – Slatina
    • Alina Dia – București
    • Ana Raluca Memu – Drobeta Turnu Severin
    • Georgeta Inceu – Cluj-Napoca

    „Prin acest demers, realizat sub egida Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice, comunitatea noastră profesională, reunită sub conceptul TeamDiab, își reafirmă angajamentul pentru creșterea calității actului medical și oferirera unor ghiduri care să ajute colegii diabetologi în practica clinică. De asemenea, ghidul își dorește să contribuie la creșterea siguranței rutiere, într-un context în care diabetul zaharat reprezintă o patologie cu impact major asupra sănătății publice”, a mai declarat prof. univ. dr. Bogdan Timar, președintele Societății Române de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice.

    Cseke Attila a analizat stadiul proiectelor PNRR din sănătate și a cerut accelerarea implementării acestora

    Ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila, a evaluat împreună cu echipa ministerului stadiul proiectelor de infrastructură medicală finanțate prin PNRR, în contextul accelerării implementării acestora și al îmbunătățirii gradului de absorbție a fondurilor europene.

    În urma analizei, Ministerul Sănătății transmite că în perioada următoare, până în luna august, prioritatea rămâne accelerarea implementării proiectelor și finalizarea acestora în termen, precum și evitarea blocajelor administrative și a întârzierilor în finanțare, printr-o mai bună organizare a beneficiarilor și a unităților administrativ-teritoriale și transmiterea fără întârziere a documentelor necesare pentru efectuarea plăților.

    „Este esențial ca beneficiarii proiectelor și unitățile administrativ teritoriale să se organizeze mai bine, să grăbească finalizarea obiectivelor de investiții și să transmită fără întârziere documentele necesare pentru efectuarea plăților, pentru a fi evitate blocajele administrative și întârzierile în finanțare. Ministrul interimar al Sănătății a subliniat necesitatea urgentării procesului de efectuare a plăților de către echipa Ministerului Sănătății”, transmit reprezentanții instituției.

    Totodată, Ministerul Sănătății subliniază că respectarea termenelor este esențială pentru buna derulare a proiectelor, construcția de spitale rămânând o prioritate.

    Ministerul Sănătății gestionează investiții majore în sistemul sanitar cu finanțare din Programul Național de Redresare și Reziliență, care vizează:

    • construcția de spitale noi
    • dotarea cu echipamente moderne și renovarea cabinetelor de medicină primară
    • dezvoltarea centrelor integrate de medicină comunitară
    • echiparea și dotarea cabinetelor de planificare familială
    • modernizarea ambulatoriilor de specialitate
    • dotarea secțiilor de terapie intensivă neonatală
    • achiziția de echipamente și materiale pentru reducerea riscului de infecții nosocomiale
    • digitalizarea spitalelor, a instituțiilor din domeniul sănătății și a Platformei Informatice a Asigurărilor de Sănătate (PIAS)

    Toate acestea au un obiectiv comun: servicii medicale mai moderne, mai sigure și mai accesibile pentru pacienți.

    Spitalul Clinic Județean Mureș a achiziționat echipamente noi pentru prepararea tratamentelor oncologice

    Spitalul Clinic Județean Mureș a dotat unitatea cu echipamente noi destinate preparării tratamentelor oncologice, cu scopul de a spori siguranța procedurilor medicale și de a îmbunătăți condițiile de lucru pentru personalul medical și cele de îngrijire pentru pacienți.

    Investițiile includ o hotă pentru prepararea citostaticelor și o hotă dedicată preparării anticorpilor monoclonali, utilizate în tratamentele oncologice și imunoterapii.

    Noile echipamente permit separarea procesului de preparare a citostaticelor clasice de cel al terapiilor moderne, reducând riscul de contaminare și expunerea personalului farmaceutic la substanțe periculoase.

    Totodată, acestea contribuie la diminuarea riscului de reacții adverse suplimentare și la crearea unui mediu controlat și sigur pentru desfășurarea activităților medicale.

    Utilizarea echipamentelor moderne reduce efortul fizic și mental al personalului și crește eficiența procesului de preparare a tratamentelor oncologice.

    Beneficiile se reflectă și asupra pacienților, prin reducerea timpului de așteptare și acces mai rapid la tratamente sigure și eficiente.

    De asemenea, procedurile devin mai confortabile și mai ușor de tolerat, inclusiv pentru pacienții vulnerabili, precum copiii sau persoanele cu sensibilitate crescută.

    Investițiile fac parte din proiectul „Dotarea Spitalului Clinic Județean Mureș cu echipamente medicale care diagnostichează și tratează cancer”, care urmărește îmbunătățirea accesului la servicii de sănătate și creșterea calității actului medical.

    Peste 100 de înțepături de căpușă și 18 cazuri de boală Lyme înregistrate în județul Sibiu de la începutul anului

    Odată cu încălzirea vremii, în județul Sibiu au fost raportate 101 cazuri de înțepături de căpușă de la începutul anului, dintre care 80 în luna aprilie, precum și 18 cazuri confirmate de boală Lyme, potrivit Direcției de Sănătate Publică Sibiu.

    ”Apropierea de sezonul cald ne aduce mai aproape de natură însă și de riscurile cu care vin la pachet ieșirile la iarbă verde. Evoluția vremii din ultima perioadă, caracterizată de umiditate și creșterea temperaturilor, a favorizat înmulțirea populațiilor de insecte, astfel că, de la începutul anului și până în prezent au fost înregistrate la nivelul județului Sibiu un număr de 101 cazuri de înțepături de căpușă, dintre care 80 s-au produs luna aceasta. Tot în primele 4 luni ale anului s-au înregistrat și 18 cazuri confirmate de boală Lyme, semn că trebuie să ne luăm câteva măsuri de precauție pentru a ne bucura, în siguranță, de grătare, sport, ori plimbări în aer liber”, a declarat directorul DSP Sibiu, Horațiu Cojocaru.

    Reprezentanții DSP atrag atenția că vârful sezonului de activitate al căpușelor este, de regulă, în lunile mai–iunie, iar măsurile de prevenție sunt esențiale pentru reducerea riscului de infectare.

    ”Printre măsurile de prevenire se recomandă evitarea zonelor în care vegetația este neîngrijită, zonele cu ierburi înalte. Se recomandă purtarea de de îmbrăcăminte de culoare deschisă pentru a putea vizualiza căpușele, nu se poartă șlapi și sandale în pădure, pantalonii să fie băgați în șosete. În cazul în care suntem mușcați de o căpușă, să facem extracția acesteia, iar dacă nu ne pricepem, să ne adresăm unui cabinet medical. Una dintre măsurile de protecție foarte eficiente este folosirea de repelenți atât pentru piele cât și pentru haine și, de asemenea, un lucru foarte important, atunci când ajungem acasă, să ne verificăm, atât pe noi înșine, cât și copiii și animalele de companie”, a declarat dr. Simona Berariu, șefa compartimentului de Evaluarea și Promovarea Sănătății din cadrul DSP Sibiu.

    Potrivit datelor DSP Sibiu, în anul 2025 au fost raportate în total 1.894 de înțepături de căpușă și 121 de cazuri confirmate de boală Lyme, iar în anul precedent a fost înregistrat și un caz de encefalită de căpușă la un bărbat de 32 de ani.

    Argeș: Contract de finanțare semnat pentru laboratorul de radioterapie de la Spitalul Județean Pitești

    Consiliul Județean Argeș a anunțat semnarea contractului de finanțare pentru construirea Laboratorului de radioterapie de la Spitalul Județean de Urgență Pitești, un proiect important dedicat tratamentului pacienților oncologici din regiune.

    Investiția este derulată prin Programul Sănătate 2021–2027, în parteneriat cu Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, iar valoarea totală se ridică la 93.545.424,35 lei cu TVA, din care contribuția CJ Argeș este de 2.022.452,44 lei cu TVA.

    „Ieri, am semnat contractul de finanțare cu Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, pe Programul Sănătate 2021–2027, pentru Laboratorul de radioterapie de la Spitalul Județean de Urgență Pitești”, a transmis președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă.

    Potrivit acestuia, lucrările de construcție sunt avansate, iar echipamentele medicale sunt deja în mare parte realizate.

    „Laboratorul de radioterapie are 5 niveluri (S1+S2+D+P+1E parțial). Stadiul fizic al lucrărilor este la 71,05%, iar echipamentele medicale sunt realizate în proporție de 63,84%”, a precizat Ion Mînzînă.

    Pe șantier au fost deja livrate echipamentele principale de tratament, considerate esențiale pentru funcționarea viitorului centru.

    „Deja, pe șantier a fost adusă „inima” laboratorului – cele două acceleratoare liniare de ultimă generație, care, împreună cu celelalte echipamente medicale (sistem de planificare a tratamentului, stație de conturare, sistem de înregistrare și verificare, sistem de imobilizare și sistem de dozimetrie), reprezintă 55,31% din valoarea contractului de lucrări”, a mai transmis acesta.

    Autoritățile susțin că laboratorul va asigura accesul pacienților la tratamente moderne de radioterapie și va reprezenta un punct medical strategic pentru întreaga regiune.

    Brașovul obține o finanțare nerambursabilă de 578 milioane lei pentru construirea Spitalului de Pneumoftiziologie și Boli Infecțioase

    Municipiul Brașov a reușit să atragă o finanțare nerambursabilă de 578 de milioane de lei pentru realizarea Spitalului de Pneumoftiziologie și Boli Infecțioase, investiție apreciată de autorități drept cea mai importantă din domeniul sanitar local de la 1989 încoace.

    Contractul de finanțare a fost semnat de primarul George Scripcaru, în cadrul unui demers realizat cu sprijinul Ministerului Sănătății și al Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene.

    „Vom construi acest spital de la zero, primul spital, iată, în atâția zeci de ani! Mă bucur că sunt primarul care rezolvă această problemă atât de importantă pentru brașoveni, deși municipiul nu are responsabilități în acest domeniu, acestea fiind la Consiliul Județean. Noi vom construi acest spital din banii pe care i-am accesat, 578 de milioane de lei, după care vom transfera acest spital către Consiliului Județean. Este cea mai mare sumă nerambursabilă accesată la nivelul municipiului, iar faptul că am avut curajul să merg cu contractul de construire a spitalului și să îl semnăm, chiar dacă la acel moment nu aveam finanțare, ne duce astăzi într-o poziție foarte bună pentru a demara lucrările efective foarte repede, având în vedere că deja o parte din proiectul tehnic a fost elaborată. Este un proiect foarte important pentru mine, de aceea am încercat atât de mult să obținem o finanțare nerambursabilă și chiar să îl construim în perioada următoare”, a declarat primarul George Scripcaru.

    Potrivit proiectului, spitalul va avea 279 de paturi și va include secții de pneumologie, boli infecțioase, recuperare respiratorie, îngrijiri paliative, pneumologie pediatrică, precum și compartimente de ATI, cardiologie, chirurgie toracică și HIV/SIDA.

    Unitatea medicală va fi organizată în mai multe corpuri de clădire, cu funcțiuni distincte, incluzând spitalizare continuă, spitalizare de zi, ambulatoriu, bloc operator, ATI și zone de diagnostic și tratament.

    Spitalul este conceput ca o unitate modernă, cu spații luminoase și eficiente energetic, în linie cu principiul „arhitectura care vindecă”, fiind prevăzut cu panouri fotovoltaice, pompe de căldură și sisteme de eficiență energetică ridicată.

    Valoarea totală a proiectului depășește 584 de milioane de lei, din care peste 577 de milioane de lei reprezintă finanțare nerambursabilă, iar contribuția municipiului este de aproximativ 6,4 milioane de lei.

    Semnele cancerului oral pot fi observate din timp, dar boala este adesea depistată tardiv, atrage atenția CMSR

    Colegiul Medicilor Stomatologi din România subliniază necesitatea identificării timpurii a cancerului oral, având în vedere că în România această boală este adesea descoperită în faze avansate, deși semnele inițiale pot fi recunoscute încă dintr-un stadiu precoce.

    Deși luna aprilie este dedicată conștientizării cancerului oral, specialiștii subliniază că informarea trebuie să fie permanentă, nu limitată la o anumită perioadă.

    În cele mai multe cazuri, simptomele nu sunt evidente, însă pot deveni relevante atunci când persistă mai mult de două săptămâni. Printre acestea se numără ulcerațiile care nu se vindecă, petele albe sau roșii la nivelul mucoasei orale, sângerările aparent banale sau nodulii persistenți, semne care pot trece ușor neobservate, dar care pot influența decisiv momentul diagnosticului.

    „Depistarea precoce nu ține de întâmplare, ci de vigilența clinică de zi cu zi. Fiecare consultație este o oportunitate de screening. La nivelul CMSR, lucrăm la dezvoltarea unor noi inițiative care să sprijine medicii stomatologi în acest demers, astfel încât fiecare control să însemne atât tratament, cât și prevenție, evaluare și identificare timpurie a leziunilor cu potențial malign”, a declarat SL dr. Luminița Oancea, vicepreședinte al Colegiului Medicilor Stomatologi din România.

    Potrivit datelor prezentate de specialiști, în stadiile incipiente rata de supraviețuire în cancerul oral poate ajunge la 80–90%, însă aceasta scade semnificativ în cazul diagnosticului tardiv.

    Nouă spitale din București vor asigura urgențele medicale de 1 mai, anunță DSP București

    Direcția de Sănătate Publică a Municipiului București a stabilit pentru data de 1 mai 2026, cu ocazia Zilei Muncii, unitățile sanitare care vor funcționa în regim de gardă și vor asigura preluarea tuturor cazurilor de urgență medicală, atât pentru adulți, cât și pentru copii.

    Spitalul Clinic de Urgență București Floreasca – tel: 021 599 23 00
    Spitalul Clinic de Urgență Universitar – tel: 021 318 05 23 / 021 601 24 00
    Spitalul Clinic de Urgență Sf. Pantelimon – tel: 021 255 40 99
    Spitalul Clinic de Urgență Sf. Ioan – tel: 021 334 51 90
    Spitalul Clinic de Urgență Bagdasar-Arseni – tel: 021 334 30 25
    Spitalul de Urgență Chirurgie Plastică, Reparatorie și Arsuri – tel: 021 224 09 47
    Spitalul Clinic de Urgențe Oftalmologice – tel: 021 319 27 51
    Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii Grigore Alexandrescu – tel: 021 316 93 66
    Spitalul Clinic de Urgență Copii M.S. Curie – tel: 021 460 30 26

    Serviciul de Ambulanță al Municipiului București va funcționa după program normal, asigurând inclusiv eliberarea certificatelor constatatoare de deces la nivelul Capitalei. Solicitările de urgență vor fi preluate prin numărul unic 112.

    Direcția de Sănătate Publică a Municipiului București va asigura permanența prin serviciu de gardă, la numerele de telefon 0747 165 471 și 0722 659 492.

    Sanatatea.TV
    Revizia intimitatii
    Acest site web folosește cookie-uri astfel încât să vă putem oferi cea mai bună experiență de utilizare posibilă. Informațiile privind cookie-urile sunt stocate în browserul dvs. și îndeplinesc funcții, cum ar fi recunoașterea dvs. atunci când reveniți pe site-ul nostru web și ajutați echipa noastră să înțeleagă ce secțiuni ale site-ului dvs. vi se pare cel mai interesant și util.