26.5 C
București
sâmbătă, iunie 27, 2026
More

    Ministerul Sănătății: Finanțarea pentru Centrul Zerlendi de la „Marius Nasta” a fost deblocată, lucrările vor continua

    Ministerul Sănătății a anunțat că au fost deblocate fondurile necesare pentru continuarea lucrărilor la Centrul de Diagnostic și Tratament al Tuberculozei Zerlendi, aflat în cadrul Institutului Național de Pneumoftiziologie „Marius Nasta”. Proiectul va fi reluat după ce au fost aprobați indicatorii tehnico-economici actualizați ai investiției.

    Ministerul Sănătăţii anunţă că această etapă este esenţială pentru reluarea finanţării şi continuarea lucrărilor la noul spital dedicat diagnosticului şi tratamentului tuberculozei.

    Noul centru medical va oferi 115 paturi pentru spitalizare continuă şi va include un bloc operator cu trei săli de operaţie, laboratoare şi echipamente medicale moderne, precum şi spaţii destinate cercetării şi formării profesionale.

    De asemenea, unitatea va fi dotată cu un sistem digital integrat, conectat la principalele platforme informatice din sănătate, pentru a susţine eficientizarea actului medical.

    Autorităţile susţin că investiţia va contribui la îmbunătăţirea condiţiilor de tratament pentru pacienţi şi la creşterea capacităţii sistemului sanitar de a răspunde cazurilor de tuberculoză.

    CNAS stabilește regulile de transmitere în PIAS a serviciilor medicale off-line și modul de validare în caz de disfuncționalități ale sistemului

    Prin Ordinul nr. 982 din 2 iunie 2026, Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) stabilește regulile de transmitere în Platforma informatică din asigurările de sănătate (PIAS) a serviciilor medicale, medicamentelor și dispozitivelor medicale acordate în regim off-line, precum și procedura de validare a acestora în cazul disfuncționalităților sistemului informatic.

    Măsurile vizează activitatea desfășurată de furnizori în perioada 1–31 mai 2026, precum și decontarea serviciilor aferente lunii mai, inclusiv în cadrul programelor naționale de sănătate curative.

    Potrivit documentului, serviciile acordate off-line în perioada menționată trebuie transmise în PIAS în vederea decontării până la termenul de raportare aferent lunii mai.

    „Pentru validarea activității desfăşurate de furnizori în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate în perioada 01.05.2026 – 31.05.2026 şi pentru a asigura decontarea lunii mai 2026, serviciile medicale, medicamentele şi dispozitivele medicale acordate/eliberate off – line în perioada 01.05.2026 – 31.05.2026, în temeiul HG nr. 521/2023, vor fi transmise în PIAS în vederea decontării până la termenul de raportare a activității lunii mai 2026, în temeiul HG nr. 521/2023, cu modificările si completările ulterioare.”

    De asemenea, pentru programele naționale de sănătate curative, ordinul prevede aceeași procedură de transmitere a serviciilor acordate off-line.

    „Pentru validarea activității desfăşurate de furnizori în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate în perioada 01.05.2026 – 31.05.2026 și pentru a asigura decontarea lunii mai 2026, pentru programele naționale de sănătate curative, serviciile medicale, medicamentele şi materialele sanitare specifice aferente programelor naționale de sănătate curative acordate/eliberate off-line în perioada 01.05.2026 – 31.05.2026, în temeiul HG nr. 423/2022, vor fi transmise în PIAS în vederea decontării până la termenul de raportare a activității lunii mai 2026, în temeiul HG nr. 423/2022, cu modificările și completările ulterioare.”

    CNAS precizează, în contextul disfuncționalităților platformei informatice, că este suspendată temporar o regulă de validare.

    „Pentru validarea serviciilor medicale, medicamentelor şi dispozitivelor medicale, precum și a serviciilor medicale, medicamentelor şi materialelor sanitare specifice acordate/eliberate în cadrul programelor naționale de sănătate curative prevăzute la art. 1, având în vedere disfuncționalitățile în funcționarea PIAS, CNAS dezactivează regula de validare ‘serviciul nu a fost semnat cu cardul’ pentru perioada 01.05.2026 – 31.05.2026.”

    Totodată, instituția anunță că pentru perioada ulterioară va fi emis un nou act normativ.

    „Pentru validarea activității desfășurate de furnizori în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate începând cu data de 1 iunie 2026 și până la data disponibilității tuturor componentelor PIAS în parametri normali de funcționare, pentru regula de validare ‘serviciul nu a fost semnat cu cardul’ se va emite un ordin distinct al preşedintelui CNAS.”

    Ordinul va fi publicat pe site-ul CNAS, iar casele de asigurări de sănătate vor duce la îndeplinire prevederile acestuia.

    Peste 32 de milioane de lei investiți la Spitalul din Ivești, județul Galați, pentru modernizare și eficientizare energetică

    Consiliul Județean Galați a dat undă verde pentru trei investiții destinate modernizării, consolidării și creșterii eficienței energetice a unor imobile aparținând Secției Exterioare Ivești a Spitalului Clinic Județean de Urgență „Sfântul Apostol Andrei”, unitate medicală cu o vechime de aproximativ 140 de ani.

    „Am aprobat, în ședința Consiliului Județean Galați, trei proiecte importante de investiții pentru modernizarea, consolidarea și eficientizarea energetică a unor clădiri din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență „Sfântul Apostol Andrei” Galați – Secția Exterioară Ivești, un spital vechi de aproape 140 de ani”, a declarat președintele Consiliului Județean Galați, Costel Fotea.

    Investiția totală depășește 32 de milioane de lei și vizează trei pavilioane cu o suprafață cumulată de peste 15.000 de metri pătrați, încadrate în clasa I de risc seismic.

    „Este vorba de o investiție care depășește 32 de milioane de lei și vizează trei pavilioane, cu o suprafață totală de peste 15.000 de metri pătrați, aflate în clasa I de risc seismic, care vor fi transformate complet pentru a oferi condiții moderne, sigure și demne atât pacienților, cât și personalului medical”, a precizat Costel Fotea.

    Pentru Pavilionul Boli Cronice (C4) a fost aprobată o investiție de 12,8 milioane de lei.

    „Clădirea va fi consolidată seismic, va avea un acoperiș nou, instalații moderne de încălzire, apă, iluminat și ventilație, iar consumul de energie va fi redus prin montarea de panouri fotovoltaice, panouri solare și pompe de căldură. În plus, vor fi amenajate facilități pentru persoanele cu dizabilități”, a afirmat președintele CJ Galați.

    Pavilionul Interne (C5) va beneficia de o investiție de 11,1 milioane de lei pentru consolidarea structurii de rezistență, modernizarea instalațiilor și implementarea unor soluții de producere a energiei din surse regenerabile.

    „Pacienții și cadrele medicale vor beneficia de o clădire mai sigură și mai eficientă energetic. Vor fi consolidate structurile de rezistență, refăcute acoperișurile, modernizate instalațiile și implementate soluții moderne pentru producerea energiei din surse regenerabile”, a mai spus Costel Fotea.

    Pentru Pavilionul Pediatrie (C12) este prevăzută o investiție de 8,4 milioane de lei, destinată consolidării, modernizării și eficientizării energetice a clădirii.

    „Aici investim pentru cei mai mici dintre pacienți. Clădirea va fi consolidată, modernizată și eficientizată energetic, cu instalații noi, tâmplărie înlocuită, finisaje refăcute și sisteme moderne de producere a energiei verzi. Copiii care ajung la tratament la Ivești merită cele mai bune condiții”, a precizat Costel Fotea.

    Președintele Consiliului Județean Galați a subliniat și importanța spitalului pentru comunitatea locală.

    „Pentru mulți locuitori din zonă, spitalul din Ivești este locul în care ajung atunci când au nevoie de ajutor. De aceea, ne ținem de promisiune și investim în modernizarea acestui spital, astfel încât pacienții să fie tratați în condiții mai bune, mai sigure și mai aproape de casă.

    Continuăm să investim în sănătate și să construim un sistem medical mai puternic pentru toți gălățenii”, a transmis Costel Fotea.

    INSP: Săptămâna Națională a Evaluării Consumului de Alcool vizează 100.000 de testări AUDIT

    În intervalul 1–8 iunie 2026 are loc Săptămâna Națională a Evaluării Consumului Personal de Alcool, o amplă campanie de prevenție derulată de Asociația ALIAT pentru Sănătate Mintală, împreună cu Ministerul Sănătății și Institutul Național de Sănătate Publică (INSP), care urmărește depistarea consumului riscant de alcool prin utilizarea testului AUDIT.

    Campania este organizată de Asociația ALIAT pentru Sănătate Mintală, în parteneriat cu Ministerul Sănătății și Institutul Național de Sănătate Publică (INSP), și își propune creșterea gradului de conștientizare privind riscurile consumului de alcool și promovarea evaluării timpurii în rândul adulților.

    „În perioada 1-8 iunie 2026, românii cu vârsta de peste 18 ani sunt invitați din nou la Săptămâna Națională a Evaluării Consumului Personal de Alcool, pentru a afla care este riscul asociat consumului lor de alcool și să primească recomandări de la specialiști, în cadrul celei mai ample campanii naționale de evaluare și de prevenire a consumului riscant de alcool. Anul acesta, la cea de-a șaptea ediție, ne propunem să ajungem la un total de 100.000 de teste AUDIT realizate în populație, de la prima ediție din 2019.”, transmit organizatorii.

    Până în prezent, peste 84.000 de persoane au fost evaluate în cadrul campaniei, fie online, fie în centrele de testare din toată țara, cu sprijinul a peste 1.600 de voluntari. Participanții au putut afla nivelul de risc asociat consumului de alcool și au primit recomandări privind reducerea consumului dăunător și protejarea sănătății.

    Evaluarea se realizează prin chestionarul AUDIT, utilizat în peste 190 de țări și considerat principalul instrument de screening pentru consumul riscant de alcool. Testarea se poate face online, pe platforma www.testareaudit.ro, sau în aproximativ 400 de locații din toate județele țării, cu sprijinul a peste 500 de evaluatori și specialiști.

    Campania este susținută la nivel național prin implicarea direcțiilor de sănătate publică județene, a unităților medicale aflate în coordonarea acestora, precum și prin parteneriatul cu Ministerul Sănătății și INSP. În București, sunt implicați și Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB) și Direcția Generală de Asistență Socială a Municipiului București (DGASMB).

    În cadrul programului sunt implicați și voluntari din rândul asistenților medicali, medicilor, psihologilor, psihoterapeuților, studenților și organizațiilor locale, care desfășoară activități de informare și testare în comunități din mai multe orașe ale țării.

    Potrivit datelor INSP, intervențiile scurte bazate pe testul AUDIT pot preveni o parte semnificativă a deceselor asociate consumului problematic de alcool, fiind necesare în medie 282 de intervenții pentru salvarea unei vieți anual. Organizatorii estimează că, prin edițiile anterioare, campania a contribuit indirect la salvarea a aproximativ 250 de vieți.

    Săptămâna Națională a Evaluării Consumului de Alcool își propune să ofere un instrument științific, rapid și confidențial de evaluare a consumului, contribuind la depistarea timpurie a riscurilor și la prevenirea problemelor de sănătate asociate consumului de alcool.

    FSSR înaintează al doilea set de propuneri privind legea salarizării din sănătate către Ministerul Muncii și Ministerul Sănătății

    În urma consultărilor guvernamentale recente, Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) a înaintat către Ministerul Muncii și Ministerul Sănătății o nouă serie de propuneri referitoare la viitoarea lege a salarizării destinată personalului din sistemul sanitar.

    Documentul vizează modificări privind structura salariilor de bază, regimul sporurilor și modul de remunerare a gărzilor, precum și revenirea la forma proiectului de lege a salarizării elaborat în anul 2023.

    Concluziile și revendicările cheie transmise ministerelor, potrivit FSSR:
    1. Revenirea la structura proiectului de lege a salarizării din 2023 (negociat și asumat de Ministerul Sănătății)
    FSSR solicită ferm ca noua lege să fie așezată pe forma proiectului elaborat în 2023 în cadrul Grupului de lucru al MS.
    • Avantaje: Introducerea reală a unei bune părți din sporuri direct în salariul de bază, păstrarea diferențierii pe specialități medicale și încadrarea în limita legală de 20%.
    2. Principiile, aspectele structurale și Grilele de Sporuri
    • Privitor la salariile de bază
    Intervalul de variație trebuie să pornească de la nivelul actual și să meargă până la ce puțin 20%. (Coeficientul maxim necesar poate fi prezentat doar după finalizarea evaluării grilelor de salarizare.)
    • Privitor la Capitolul II – sporuri
    – Sporurile pentru condiții de muncă
    Introducerea în proiectul de lege a plafoanelor minime garantate ale sporurilor pentru condițiile de muncă și lărgirea intervalului acestora (limitei maxime). În documentul oficial FSSR regăsiți intervalele de sporuri pentru condiții de muncă.
    – Sporuri de Ture și Tarif Orar pentru Gărzi
    • Sporul de tură: Menținut la 15% din salariul de bază (respingem tăierile!).
    • Zile libere și Sărbători Legale: Creșterea tarifului orar cu 100% pentru munca prestată în aceste zile (inclusiv pentru gărzi).
    • Reconfigurarea Gărzilor (raportat la tariful orar al salariului de bază):
    o Garda de urgență: 100%
    o Garda de monitorizare: 75%
    o Garda la domiciliu: 40%
    o Notă: Sporul de noapte de 25% – aplicabil gărzilor.

    Potrivit organizației, discuțiile privind noua lege a salarizării vor continua în perioada 8–14 iunie 2026, în cadrul unor noi runde de consultări cu Ministerul Muncii și Ministerul Sănătății. Federația a propus, totodată, organizarea unei întâlniri în cadrul conferinței sale din 11 iunie 2026.

    Peste 20 de milioane de lei vor fi investiți în modernizarea Pavilionului de Oncologie de la Spitalul Județean Neamț, după ce Consiliul Județean a deblocat proiectul

    Consiliul Județean Neamț a deblocat proiectul privind construirea unui pavilion de oncologie la Spitalul Județean, finanțat prin CNI, destinat modernizării infrastructurii medicale și creșterii calității serviciilor pentru pacienții oncologici.

    Proiectul se află într-o etapă avansată de implementare, proiectul tehnic fiind finalizat, iar autoritățile au transmis cererea pentru emiterea autorizației de construire, pas esențial înainte de începerea lucrărilor.

    „Astăzi, la Consiliul Județean Neamț, am prezentat, în cadrul unei conferințe de presă, stadiul proiectului, alături de managerul spitalului, conf. dr. Alexandru Pătrașcu, și de reprezentantul firmei care va executa lucrările”, a declarat președintele Consiliului Județean Neamț, Daniel Vasilică Harpa.

    Acesta a precizat că investiția are o valoare importantă și include toate etapele necesare implementării:

    „Investiția este realizată prin Compania Națională de Investiții, iar valoarea lucrărilor de construcții și montaj este de aproximativ 20,2 milioane de lei, fără TVA.

    Contractul include proiectarea, execuția lucrărilor și asistența tehnică pe durata implementării.”

    Potrivit autorităților județene, lucrările vor putea începe după emiterea autorizației de construire, iar durata de execuție este estimată la 14 luni. Constructorul va asigura o garanție de bună execuție de 60 de luni.

    „În acest moment, proiectul tehnic este finalizat, iar la finalul săptămânii trecute am semnat cererea pentru emiterea autorizației de construire, un pas necesar pentru începerea efectivă a lucrărilor. Durata estimată pentru execuția lucrărilor este de 14 luni, iar constructorul va asigura o garanție de bună execuție de 60 de luni”, a mai precizat Daniel Vasilică Harpa.

    Noul pavilion va avea o suprafață totală de 1.984 mp, desfășurată pe demisol, parter și două etaje. În urma reproiectării, clădirea a fost extinsă pe verticală prin realizarea unui etaj suplimentar, pentru respectarea normelor tehnice și de siguranță.

    Autoritățile spun că investiția răspunde unei nevoi vechi de aproape opt ani, perioadă în care pacienții oncologici și familiile acestora au așteptat îmbunătățirea condițiilor de tratament.

    „Știu că acest proiect este așteptat de oameni de aproape 8 ani. Știu și câtă nemulțumire s-a adunat în tot acest timp, mai ales din partea pacienților și a familiilor care aveau nevoie de condiții mai bune pentru tratament. Îi înțeleg pe deplin. Oncologia nu este un pavilion oarecare al spitalului. Tocmai de aceea, pentru mine, deblocarea acestui proiect a fost una dintre prioritățile pentru care m-am luptat constant. Sănătatea nemțenilor este principala prioritate pentru mine!”, a transmis președintele CJ Neamț.

    Patru vieți au fost salvate prin transplanturi efectuate în București, în urma primei prelevări de organe din 2026 realizate la Spitalul „Grigore Alexandrescu”

    La Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Grigore Alexandrescu” din București a avut loc, în data de 27 mai 2026, o intervenție de prelevare de organe de la un donator aflat în moarte cerebrală, după ce familia acestuia și-a dat acordul pentru donare, potrivit unui comunicat al unității medicale. Procedura reprezintă prima astfel de intervenție realizată în acest an în spital.

    Cordul prelevat va fi transplantat la Spitalul Clinic de Urgență București (Floreasca) unui pacient în vârstă de 50 de ani, diagnosticat cu cardiomiopatie dilatativă. La Institutul Clinic Fundeni vor fi realizate două transplanturi renale pentru doi pacienți de 20 de ani, precum și un transplant hepatic pentru un pacient de 17 ani.

    Directorul executiv al Agenției Naționale de Transplant (ANT), dr. Guenadiy Vatachki, a transmis un mesaj de recunoștință familiei donatorului: „În cea mai grea clipă posibilă, familia sa a găsit puterea de a oferi altor oameni șansa la viață. Mulțumim pentru generozitate, pentru curaj și pentru lecția de umanitate pe care o oferă întregii societăți. Datorită acestui gest, patru pacienți primesc astăzi șanse la viață.”

    Profesorul dr. Vlad Brașoveanu, cel care va realiza transplantul hepatic la Institutul Clinic Fundeni, a declarat: „Pentru un tânăr de 17 ani, acest transplant înseamnă șansa la o viață normală. Astfel de intervenții nu ar fi posibile fără solidaritatea extraordinară a familiilor care aleg să transforme durerea într-un dar neprețuit pentru alți pacienți.”

    Profesorul dr. Horațiu Moldovan, coordonatorul echipei care va efectua transplantul cardiac la Spitalul Floreasca, a precizat: „Pacientul care va primi cordul are 50 de ani și suferă de cardiomiopatie dilatativă. Este pentru prima dată când la Floreasca realizăm un transplant cardiac la un pacient care a suferit anterior o altă intervenție chirurgicală cardiacă. Totodată, acesta este al treilea transplant de cord efectuat în acest an în cadrul spitalului nostru.”

    Intervenția de prelevare și transplanturile au fost posibile datorită colaborării echipelor medicale din mai multe centre și a coordonării activităților de transplant, care au asigurat desfășurarea în condiții optime a procedurilor.

    Reprezentanții unităților medicale implicate transmit mulțumiri și recunoștință familiei donatorului pentru decizia care a făcut posibilă salvarea acestor vieți.

    Raed Arafat, de Ziua Internațională a Medicinei de Urgență: Apel la siguranța personalului medical și combaterea violenței împotriva salvatorilor

    Cu ocazia Zilei Internaționale a Medicinei de Urgență, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat, a transmis un mesaj de mulțumire și recunoștință personalului din medicina de urgență, subliniind presiunea constantă a activității și necesitatea protejării acestora împotriva agresiunilor.

    „Astăzi este Ziua Internațională a Medicinei de Urgență și vreau, înainte de toate, să le mulțumesc colegilor mei din România. Pentru tot ce fac, zi de zi, pentru oameni”, a transmis Raed Arafat.

    Acesta a descris activitatea din domeniul urgențelor medicale ca fiind una marcată de intervenții rapide, decizii sub presiune și muncă în echipă, în condiții adesea imprevizibile.

    „Cei care lucrează în medicina de urgență știu ce înseamnă cu adevărat: să intervii rapid, să rămâi lucid sub presiune, să te bazezi pe echipa de lângă tine și, de multe ori, să pui munca înaintea propriei vieți personale. În spatele fiecărei vieți salvate sunt oameni care muncesc sub o presiune pe care puțini și-o pot imagina, în condiții grele și, de cele mai multe ori, imprevizibile”, a precizat șeful DSU.

    Raed Arafat a atras atenția și asupra creșterii la nivel internațional a cazurilor de violență împotriva personalului medical din urgențe, subliniind că fenomenul afectează și România.

    „Violența verbală sau fizică împotriva salvatorilor nu are nicio scuză. Indiferent că vorbim de medici, asistenți, pompieri-paramedici, ambulanțieri, dispeceri, personal auxiliar sau voluntari. Fiecare dintre ei merită să fie tratat cu respect și să fie protejat”, a mai transmis acesta.

    Oficialul DSU a subliniat că siguranța la locul de muncă pentru personalul de intervenție ar trebui să fie o prioritate comună, dincolo de sistemul medical.

    „Nu e normal ca oamenii care își dedică timpul, energia și uneori își riscă propria siguranță pentru a-i ajuta pe alții să o facă cu teama că ar putea fi agresați. Protecția lor ar trebui să ne preocupe pe toți, nu doar pe cei din sistem. Pentru că respectul față de un salvator înseamnă, de fapt, respect pentru viață și pentru dreptul fiecăruia dintre noi de a primi ajutor atunci când are cea mai mare nevoie”, a afirmat Raed Arafat.

    El a adăugat că probleme similare sunt întâlnite la nivel global și a transmis solidaritate față de colegii din alte țări.

    „Nu e o problemă doar a noastră. Colegi din toată lumea trec prin aceleași lucruri, fie pe ambulanță, fie în unitațile de primiri urgențe. De aceea mă alătur celor din Societatea Europeană de Medicină de Urgență ‘EUSEM’ și tuturor celor care, dincolo de granițe, cer același lucru simplu: un loc de muncă sigur pentru cei care salvează vieți”, a mai spus Raed Arafat.

    4 din zece 10 elevi din Romînia au consumat alcool înainte de vârsta de 13 ani, avertizează INSP în cadrul campaniei „Fii tu însuți, fără filtre, fără alcool!”

    La nivel global, consumul de alcool este asociat cu un impact major asupra sănătății publice, fiind responsabil de aproximativ 2,6 milioane de decese anual și corelat cu peste 200 de afecțiuni, inclusiv cancere, tulburări mintale și comportamentale, boli neurologice, cardiovasculare și gastrointestinale, potrivit datelor prezentate în cadrul Campaniei Naționale de Prevenție a Consumului de Alcool „Fii tu însuți, fără filtre, fără alcool!”, coordonată metodologic de Institutul Național de Sănătate Publică (INSP).

    Specialiștii atrag atenția că 7% din populația lumii cu vârsta de 15 ani și peste trăiește cu afecțiuni legate de consumul de alcool, ceea ce evidențiază amploarea problemei de sănătate publică.

    Potrivit organizatorilor campaniei, consumul de alcool este asociat și cu accidente rutiere, violență, scăderea performanței școlare și profesionale, precum și cu costuri economice și sociale importante pentru sistemul de sănătate și pentru societate.

    „Consumul de alcool NU este doar un obicei social ci reprezintă o amenințare reală pentru sănătatea fizică și psihică a populației. Alcoolul este o substanță psihoactivă cu potențial adictiv iar adolescenții și tinerii se află în prima linie a riscului: adolescenții care consumă alcool înainte de 15 ani au un risc de patru ori mai mare de a deveni dependenți la vârsta adultă”, se arată în comunicatul campaniei.

    În perioada mai–iunie 2026 se derulează Campania Națională de Prevenție a Consumului de Alcool „Fii tu însuți, fără filtre, fără alcool!”, care urmărește creșterea nivelului de conștientizare în rândul adolescenților, părinților și populației generale cu privire la riscurile asociate consumului de alcool și promovarea alternativelor sănătoase și a responsabilității în luarea deciziilor.

    În cadrul campaniei vor fi desfășurate la nivel național:

    • sesiuni educaționale în unități de învățământ;
    • distribuirea de materiale informative pentru adolescenți, părinți și populația generală;
    • campanii media și online;
    • resurse educaționale pentru cadre didactice și părinți;
    • activități locale organizate în colaborare cu direcțiile de sănătate publică.

    Dovezi recente indică faptul că există riscuri pentru sănătate chiar și în cazul persoanelor care consumă cantități mici de alcool, mai precizează organizatorii.

    Potrivit comunicatului, renunțarea la consumul de alcool poate aduce beneficii semnificative pe termen lung:

    • îmbunătățirea funcțiilor cognitive precum concentrarea, memoria, planificarea, organizarea, autocontrolul și optimizarea timpului de reacție;
    • scăderea tensiunii arteriale la valori normale;
    • menținerea greutății corporale;
    • posibila regenerare a celulelor hepatice afectate;
    • reducerea rezistenței la insulină și normalizarea valorilor glicemiei;
    • scăderea riscului de cancer cu fiecare an de abstinență;
    • îmbunătățirea aspectului pielii;
    • calitatea somnului;
    • capacitatea de rezolvare a problemelor;
    • comunicarea și empatia;
    • precum și încrederea și respectul de sine, creșterea interesului pentru activități și hobby-uri anterior neglijate.

    Specialiștii subliniază că părinții au un rol esențial în prevenție, fiind primul și cel mai important model pentru copii. Atitudinea față de consumul de alcool, modul în care discută despre acest subiect și comportamentul personal influențează semnificativ alegerile viitoare ale adolescenților.

    Prin declararea lunii iunie „Luna Națională a Conștientizării Consumului de Alcool”, organizatorii își propun consolidarea eforturilor de informare și prevenție la nivel național și stimularea dialogului deschis în familie și comunitate.

    „Având în vedere că nu există un nivel de consum de alcool considerat sigur pentru sănătate, se recomandă evitarea acestuia, indiferent de vârstă”, se mai arată în comunicat.

    Campania continuă provocarea lansată anul trecut pentru părinți, care sunt încurajați să nu consume deloc alcool pe parcursul lunii iunie și să devină un exemplu pentru copii.

    Totodată, organizatorii au extins provocarea pentru populația generală prin declararea lunii iunie „Luna Națională fără consum de alcool”, inițiativă dedicată promovării unui stil de viață sănătos și responsabil.

    Datele prezentate în campanie arată că Regiunea Europeană a OMS înregistrează cea mai mare rată de consumatori de alcool și cel mai mare consum de alcool din lume, alcoolul provocând aproape un milion de decese anual.

    În România, consumul de alcool în adolescență rămâne o problemă majoră de sănătate publică. Conform studiului ESPAD 2024:

    • 4 din 10 elevi afirmă că au consumat alcool la vârsta de 13 ani sau mai devreme;
    • 8 din 10 elevi declară că au consumat alcool cel puțin o dată în viață;
    • 1 din 10 elevi au avut intoxicație cu alcool până la vârsta de 13 ani;
    • 7 din 10 elevi consideră că este ușor de obținut o băutură alcoolică.

    Premieră medicală la Spitalul Județean de Urgență Buzău: Intervenție complexă pentru o afecțiune arterială severă a membrelor inferioare

    În premieră pentru unitatea medicală, la Spitalul Județean de Urgență Buzău a fost realizată o intervenție complexă pentru tratamentul unei afecțiuni arteriale severe a membrelor inferioare.

    Pacientul, în vârstă de 71 de ani, din Buzău, s-a prezentat cu simptomatologie specifică bolii vasculare periferice, manifestată prin claudicație intermitentă, respectiv dureri la nivelul maselor musculare ale membrelor inferioare apărute în timpul mersului alert sau prelungit, care cedau la repaus.

    Investigațiile efectuate au evidențiat ocluzia arterei iliace comune drepte, ramură terminală a aortei abdominale, vas responsabil de vascularizația membrului inferior drept și a organelor pelvine.

    Intervenția s-a desfășurat sub anestezie locală, pacientul fiind conștient și cooperant pe tot parcursul procedurii. În urma evaluării intra-procedurale, echipa medicală a decis continuarea intervenției prin dezobstrucția arterei afectate.

    Procedura a fost una complexă și laborioasă, fiind necesar un abord vascular dublu, superior și inferior, în contextul unei leziuni vechi și dificil de traversat. După multiple manevre tehnice, medicii au reușit traversarea zonei stenozate și restabilirea fluxului sanguin prin implantarea unui stent pe balon.

    Intervenția a fost realizată de dr. Victor Pănuș, medic primar Radiologie și Imagistică Medicală, cu supraspecializare în radiologie intervențională, în cadrul Spitalului Județean de Urgență Buzău.

    Evoluția postintervențională a pacientului a fost favorabilă, fără complicații locale sau generale, acesta fiind externat la 48 de ore după procedură. Demersul terapeutic va continua în perioada următoare prin tratarea membrului inferior contralateral.

    Reprezentanții unității medicale precizează că intervenția marchează completarea capacității de abordare integrată a axelor ilio-femurale și a arborelui arterial al membrelor inferioare în cadrul spitalului. Aceștia arată că alternativa terapeutică ar fi fost o intervenție chirurgicală clasică, cu abord abdominal, semnificativ mai traumatizantă pentru pacient.

    Procedura a durat peste două ore și jumătate, iar abordurile utilizate au fost minim invazive, punctiforme, fără cicatrici postoperatorii semnificative.

    De asemenea, unitatea medicală își exprimă deschiderea pentru colaborări cu specialiști din domenii conexe, inclusiv din afara Spitalului Județean de Urgență Buzău și din județele limitrofe, în vederea dezvoltării managementului patologiei arteriale la nivelul membrelor inferioare.

    Sanatatea.TV
    Revizia intimitatii
    Acest site web folosește cookie-uri astfel încât să vă putem oferi cea mai bună experiență de utilizare posibilă. Informațiile privind cookie-urile sunt stocate în browserul dvs. și îndeplinesc funcții, cum ar fi recunoașterea dvs. atunci când reveniți pe site-ul nostru web și ajutați echipa noastră să înțeleagă ce secțiuni ale site-ului dvs. vi se pare cel mai interesant și util.