Dr. Vasile Cepoi, ministru al Sanatatii este acuzat de Agentia Nationala de Integritate de conflict de interese, infractiuni impotriva intreselor financiare ale Comunitatii Europene, precum si de infractiuni de coruptie, in calitate de fost director al Directiei de Sanatate Publica Iasi, se arata intr-un comunicat al institutiei.

Dr. Vasile Cepoi a detinut, in cadrul Directiei de Sanatate Publica Iasi, functiile de director executiv (in perioada 27.03 – 25.05.2009) si director coordonator (26.05.2009 – 16.08.2010). incepand cu 08.09.2010, dr. Vasile Cepoi i-au fost delegate atributiile si responsabilitatile specifice functiei publice de conducere vacante de director executiv. Ulterior, la 04.11.2010, acesta a fost numit in functia publica de conducere de director executiv al Directiei de Sanatate Publica Iasi, in urma unui concurs. Dr. Vasile Cepoi a detinut aceasta functie pana la data numirii in functia de Ministru al Sanatatii.

in urma evaluarilor demarate la data de 27.04.2011, s-au constatat indicii privind posibila savarsire de catre dr. Vasile Cepoi, in calitate de fost director al Directiei de Sanatate Publica Iasi, in prezent, Ministru al Sanatatii, a infractiunii de conflict de interese, a infractiunilor impotriva intereselor financiare ale Comunitatii Europene, precum si a celor asimilate infractiunilor de coruptie.

in calitate de director al Directiei de Sanatate Publica Iasi, dr. Vasile Cepoi a participat la luarea unei decizii prin semnarea unui acord de parteneriat, angajand institutia pe care o conducea la acea data ca partener in Proiectul „Calitate si performanta in sistemul sanatatii publice din Romania”, derulat in baza Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane (POSDRU).

in cadrul Proiectului „Calitate si performanta in sistemul sanatatii publice din Romania” – dezvoltat in cadrul Programului Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane (POSDRU), dr. Vasile Cepoi a detinut functiile de manager de proiect (numit in functie la data de 01.09.2010 si inlocuit din functie la 26.10.2010), director de proiect pentru activitatile editoriale si de cercetare (in perioada 01.12.2010 – 05.12.2011), trainer audit calitate (in perioada 01.05.2011 – 31.08.2011 si 01.10.2011 – 31.03.2012).

Mai multe detalii despre acest subiect gasiti aici