Trei milioane de pacienti, monitorizati de medic de la distanta

0
332

Circa 3 milioane de persoane foloseau in 2013 la nivel mondial dispozitive medicale conectate de monitorizare la domiciliu, potrivit unui nou raport publicat zilele trecute de firma de analiza Berg Insight.

Numarul se refera doar la pacientii monitorizati de la distanta de personal medical, nu si la cei care folosesc dispozitive medicale conectate pentru a-si urmari personal sanatatea. Specialistii companiei estimeaza ca pana in 2018 numarul utilizatorilor de dispozitive medicale conectate pentru monitorizarea la domiciliu va creste anual cu 44,4%, ajungand la 19,1 milioane.

Principala aplicatie este reprezentata de monitorizarea prin dispozitive implantabile de management al ritmului cardiac, folosite de 2 milioane de oameni. Terapia somnului si telemedicina sunt urmatoarele segmente ca marime, cu 0,54 de milioane si, respectiv, 0,34 de milioane de utilizatori. Celelalte categorii de dispozitive (monitorizarea electroencefalogramei, glicemiei, aderentei la tratament, tensiunii arteriale, saturatiei oxigenului in sange si coagularii) au avut sub 0,1 milioane de utilizatori.

Berg Insight estimeaza ca solutiile de monitorizare de la distanta a pacientului au adus anul trecut venituri de 4,3 miliarde de euro si ca vor ajunge la 19,4 miliarde in 2018. Cu toate acestea, economiile aduse contribuabililor si serviciilor de asistenta medicala depasesc cu mult aceasta suma, noile solutii facilitand obtinerea unor rezultate mai bune si mai cost-eficiente ale ingrijirilor.

Articolul precedentFrancesco de Lorenzo, presedinte Coalitia Europeana a Pacientilor cu Cancer:Situatia radioterapiei in Romania este inacceptabila
Articolul următorLa multi ani, prof. univ. dr. Mircea Penescu!