33.8 C
București
duminică, iunie 28, 2026
More

    Salvați Copiii: România a înregistrat peste 27.500 de cazuri de rujeolă într-un singur an

    În perioada 1 februarie 2024 – 31 ianuarie 2025, România a înregistrat peste 27.500 de cazuri de rujeolă, reprezentând majoritatea îmbolnăvirilor din Uniunea Europeană și evidențiind vulnerabilitatea copiilor neprotejați și riscul mortalității infantile.

    În acest context, programul „Primul pas spre sănătate”, implementat de organizație în comunitățile rurale, a arătat rezultate clare: numărul vaccinărilor pentru copii conform programului național a crescut cu 80%, iar numărul gravidelor care s-au prezentat la control prenatal a urcat cu 45%. Totodată, consultațiile pentru gravide au înregistrat o creștere de 188%, iar ecografiile efectuate au crescut cu 83%.

    „Când serviciile ajung aproape de oameni, ei le folosesc. Când medicul de familie este sprijinit, comunitatea devine mai sănătoasă. Când lucrăm integrat – medic, asistent comunitar, mediator sanitar – prevenția devine realitate, nu doar strategie pe hârtie”, transmit reprezentanții Salvați Copiii România.

    Programul a reușit să aducă servicii medicale mai aproape de locuințele beneficiarilor: în doi ani, 23.900 de mame și 30.380 de copii au avut acces la asistență medicală de calitate, prin dotarea cabinetelor de medicină de familie cu peste 1.400 de echipamente esențiale.

    Maternitatea Odobescu din Timișoara înregistrează prima naștere de tripleți

    Noua Maternitate Odobescu din cadrul Spitalului Clinic Municipal de Urgență Timișoara marchează un moment medical special odată cu nașterea primilor tripleți.

    Nașterea a fost efectuată prin cezariană la 34 de săptămâni, sub coordonarea doamnei doctor Larisa Tomescu.

    Cei trei nou-născuți sunt doi băieței și o fetiță. Fetița cântărește 2.000 de grame, iar băiețeii au 2.100 și 2.120 de grame, conform Spitalului Clinic Municipal de Urgență Timișoara. Toți sunt atent monitorizați de echipa medicală pentru a se asigura starea lor de sănătate.

    Mama a fost internată timp de trei săptămâni și a beneficiat de supraveghere medicală constantă, potrivit sursei citate. Echipa spitalului le urează părinților multă sănătate și sprijin în primele zile de viață ale copiilor.

    Satu Mare își întărește intervențiile de urgență cu o ambulanță de tip C dotată la standarde înalte

    O ambulanță de tip C (Terapie Intensivă Mobilă), echipată cu aparatură medicală de ultimă generație, a fost recepționată de Spitalul Județean și Inspectoratul pentru Situații de Urgență din Satu Mare și va fi utilizată pentru cazurile cu cel mai ridicat grad de urgență, a anunțat Instituția Prefectului Satu Mare.

    Prefectul Altfatter Tamás, alături de președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, a vizitat sediul ISU „Someș” Satu Mare pentru a verifica pregătirea echipajului SMURD care va opera noua autospecială și pentru a inspecta dispeceratul, parte a Sistemului Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112.

    Ambulanțele de tip C sunt concepute pentru intervenții prespitalicești la cel mai înalt nivel și sunt echipate cu monitor-defibrilator (ECG, pulsoximetrie, tensiune invazivă/neinvazivă, capnografie), ventilator de urgență, videolaringoscop, ecograf portabil, dispozitiv de compresie toracică, alcooltest, sistem bodycam audio-video și trusă completă de medicamente și materiale pentru resuscitare și gestionarea căilor respiratorii. Echipajul include obligatoriu un medic specializat în medicina de urgență prespitalicească, un asistent medical și un ambulanțier.

    Despre importanța modernizării serviciilor de urgență, prefectul a declarat: „Modernizarea serviciilor de urgență din județul Satu Mare rămâne o prioritate constantă. Fiecare investiție în dotări moderne și fiecare ambulanță nouă introdusă în serviciu înseamnă, de fapt, șanse reale în plus pentru salvarea unei vieți. Ne dorim ca personalul din prima linie să beneficieze de cele mai performante echipamente și de cele mai bune condiții pentru a interveni prompt și eficient în orice situație critică. În această perioadă am avut numeroase analize și ședințe de coordonare cu responsabilii sistemului integrat 112, tocmai pentru a îmbunătăți fluxul de intervenție și colaborarea dintre toate structurile implicate. Vizita în dispecerat mi-a confirmat că timpii de răspuns s-au redus considerabil, ca urmare a implicării susținute a echipelor și a unei mai bune organizări operative. Aceste progrese arată că, prin cooperare și responsabilitate, putem construi un sistem de urgență mai rapid, mai eficient și mai aproape de nevoile cetățenilor.”

    Autospeciala va intra în cel mai scurt timp în serviciu, fiind pregătită să răspundă apelurilor pentru cazuri critice din județ, în timp ce echipamentele de protecție standard (halat, mască, botoși) vor fi puse la dispoziția vizitatorilor și aparținătorilor atunci când este cazul.

    Spitalul Clinic Municipal de Urgență Timișoara se implică în Programul Național CLARA pentru depistarea precoce a cancerului de col uterin

    Spitalul Clinic Municipal de Urgență Timișoara se implică în Programul Național CLARA pentru a facilita accesul femeilor la screeningul pentru cancerul de col uterin și a promova prevenția prin servicii medicale echitabile, anunță instituția.

    Programul vizează un număr extins de femei eligibile și se concentrează pe depistarea leziunilor precanceroase și a cancerului în stadii incipiente, atunci când intervenția medicală poate salva vieți, potrivit Spitalului Clinic Municipal de Urgență Timișoara.

    Conform sursei, CLARA implică testări specifice, informare, consiliere și sprijin pentru pacient, dar și investiții în formarea personalului medical și modernizarea sistemelor de colectare și analiză a datelor.

    Ministerul Sănătății subliniază că un rol central îl au campaniile de conștientizare dedicate grupurilor vulnerabile, precum și dezvoltarea infrastructurii de prevenție prin centre regionale funcționale. Măsurile urmăresc reducerea inegalităților în sănătate și consolidarea unui sistem de screening eficient, centrat pe pacient.

    Programul CLARA este implementat în colaborare cu mai multe instituții medicale și academice de profil, inclusiv Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila” București – liderul proiectului, Institutul Național de Sănătate Publică, Spitalul Clinic Județean de Urgență Craiova, Institutul Oncologic Prof. Dr. I. Chiricuță Cluj-Napoca, Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș, Institutul Regional de Oncologie Iași, Spitalul Clinic Județean de Urgență „Sfântul Apostol Andrei” Constanța, Institutul Oncologic Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu București, Spitalul Județean de Urgență Pitești, precum și organizații non-guvernamentale precum Asociația Centrul de Resurse și Formare în Profesiuni Sociale „Pro Vocație” și Coaliția Organizațiilor Pacienților cu Afecțiuni Cronice din România (C.O.P.A.C.-RO), conform sursei.

    Ministerul Sănătății: Spitalul Județean de Urgență Tulcea, dotat cu echipamente medicale moderne pentru îmbunătățirea intervențiilor de urgență

    Spitalul Județean de Urgență Tulcea a fost dotat cu aparatură medicală de înaltă performanță, măsură care contribuie la îmbunătățirea accesului populației din regiunea ITI la servicii medicale de urgență, potrivit Ministerului Sănătății.

    Ministerul Sănătății precizează că proiectul „Îmbunătățirea accesului populației din regiunea ITI la servicii medicale de urgență, prin dotarea cu aparatură de înaltă performanță” a fost finanțat prin Programul Sănătate, gestionat de Autoritatea de Management pentru Programul Sănătate din cadrul Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene, cu sprijin din Fondul European de Dezvoltare Regională și contribuție națională.

    Obiectivul general al proiectului a fost dezvoltarea infrastructurii sanitare, prin investiții în echipamente medicale moderne care contribuie la dezvoltarea operaționalității la nivel regional și județean, reducând inegalitățile în ceea ce privește accesul la servicii medicale de urgență de calitate, precum și la creșterea eficacității serviciilor medicale, se arată în comunicat.

    Obiectivele specifice ale proiectului, conform Ministerului Sănătății, au fost:

    • Consolidarea, coordonarea și dezvoltarea sectorului spitalicesc pentru îngrijiri acute prin o mai bună distribuție a infrastructurii de sănătate între regiuni și județe.

    • Creșterea accesului populației la servicii medicale de urgență de calitate.

    Ministerul Sănătății menționează că aceste obiective vor contribui la îndeplinirea indicatorului proiectului: 01PSO19 – Unități de primiri urgențe/compartimente de primiri urgențe sprijinite.

    Proiectul a fost implementat în parteneriat între Ministerul Sănătății, Unitata Administrativ Teritorială Județul Tulcea (Consiliul Județean Tulcea), Spitalul Județean de Urgență Tulcea și Unitatea de Management al Proiectului Băncii Mondiale (MS UMPBM), potrivit sursei. Valoarea totală a proiectului a fost de 344.192 lei, din care 292.563,20 lei reprezintă finanțare nerambursabilă din Fondul European de Dezvoltare Regională, iar contribuția națională a fost de 51.628,80 lei.

    Ministerul Sănătății subliniază că rezultatele proiectului includ modernizarea blocului operator, achiziția de echipamente necesare unității sanitare partenere și beneficiar final în proiect, Spitalul Județean de Urgență Tulcea, contribuind în mod direct la modernizarea blocului operator în cadrul unității sanitare care face parte din grupă țintă al proiectului, la creșterea performanței și siguranței actului medical, având ca obiectiv furnizarea către pacienți a serviciilor medicale sigure, performante și de calitate, într-o manieră accesibilă.

    Prin aceste investiții, se arată în comunicat, s-a obținut modernizarea și tehnologizarea la nivel European a infrastructurii sanitare deficitare, care încă utiliza aparatură uzată fizic și moral, prin achiziția de echipamente noi și eficiente, ce au adus o creștere calitativă a serviciilor oferite.

    Ministerul Sănătății precizează că în perioada de post-implementare de cinci ani, până în 27 februarie 2031, beneficiarul final va asigura din bugetul propriu sustenabilitatea investițiilor realizate prin proiect.

    Prof. univ. dr. Valeriu Gheorghiță contribuie la studiul internațional pentru reducerea infecțiilor post-operatorii

    Prof. univ. dr. Valeriu Gheorghiță a participat ca autor la un studiu apărut în Antimicrobial Resistance & Infection Control, care explorează strategii pentru evaluarea și prevenirea infecțiilor la nivelul plăgilor post-chirurgicale.

    Studiul abordează aspecte esențiale pentru siguranța pacientului și calitatea îngrijirii medicale, oferind instrumente și metode pentru prevenirea infecțiilor postoperatorii. Cercetarea reflectă o colaborare extinsă între specialiști din mai multe țări și centre medicale, evidențiind importanța muncii în echipă la nivel național și internațional.

    „Mă bucur să fac parte din colectivul de autori și că am putut contribui cu date la acest articol publicat în Antimicrobial Resistance & Infection Control, editura Springer Nature, un jurnal internațional de referință în domeniul rezistenței la antibiotice și al prevenirii infecțiilor. Studiul este despre evaluarea și îmbunătățirea modului în care putem estima riscul de infecții de plagă chirurgicală, un subiect esențial pentru siguranța pacientului și calitatea îngrijirii medicale. A fost un foarte bun exemplu de muncă în echipă, la nivel național și internațional, cu colaborare între specialiști din mai multe țări și centre. Felicitări tuturor colegilor pentru această muncă!”, a declarat prof. univ. dr. Valeriu Gheorghiță.

    Screeningul neonatal în România se extinde la 19 patologii în 2026, anunță Ministrul Sănătății

    Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat că programul de screening neonatal va fi extins de la 3 markeri la 19 patologii pentru nou-născuți. El a precizat că toate programele de screening și prevenție existente sunt deja finanțate și vor funcționa integral în anul 2026.

    Potrivit acestuia, pe site-ul Ministerului Sănătății a fost publicat un proiect de hotărâre de guvern privind screeningul neonatal, care va intra în vigoare odată cu aprobarea bugetului pentru anul 2026. Măsura vine după finalizarea unui proiect pilot derulat de instituție.

    „Pe site-ul Ministerului există un proiect de hotărâre de guvern care va intra în vigoare odată cu aprobarea bugetului pentru anul 2026 cu privire la screeningul neonatal prin care crește într-un final apoteotic, este adevărat, dar bine că am reușit acest lucru, se va crește de la 3 markeri cât era până acum la 19 patologii care vor fi spinate pentru pacienții nou născuți, un program al Ministerului Sănătății care este deja bugetat, pentru că am tot văzut în spațiul public informația cum că prevenția nu este bugetată pentru anul 2026, nu este adevărat! Toate programele de screening și prevenție, cele trei cu care am început în octombrie 2025, sunt bugetate și vor funcționa în anul 2026, chiar dacă discutăm, sigur, despre un an mai dificil”.

    În ceea ce privește infrastructura din neonatologie, ministrul a precizat că, în ultimii trei ani, prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Ministerul Sănătății a semnat 37 de contracte de finanțare cu unități sanitare din țară. Capacitatea secțiilor de ATI neonatologie a fost suplimentată cu 96 de paturi noi, iar alte 90 de paturi existente au fost dotate cu echipamente de ultimă generație.

    De asemenea, au fost înființate șapte centre de formare pentru personalul medical, dedicate instruirii prin simulare, tot prin PNRR. Potrivit ministrului, majoritatea proiectelor sunt finalizate, iar în mai multe spitale „lucrurile încep să se schimbe și încep să se vadă”.

    Referindu-se la colaborarea dintre autorități și societatea civilă, Alexandru Rogobete a subliniat importanța parteneriatelor în dezvoltarea sistemului sanitar.

    „Cred că este un moment important atunci când zona neguvernamentală zona de societate civilă Până la urmă se unește cu zona administrativă cu zona publică și iată că împreună se dezvoltă astfel de proiecte care care fac bine sistemului așa cum cum bine ați spus activitatea dumneavoastră în România este una recunoscută până la urmă și vă mulțumim pentru acest lucru, pentru că de câte ori ne am dorit să dezvoltăm un proiect altfel, dumneavoastră ați fost alături și asta contează foarte mult și înseamnă foarte mult pentru noi și pentru Ministerul Sănătății și vă mulțumesc pentru acest lucru doamna Alexandrescu pentru toate deschiderea pe care o aveți”.

    Secția ATI neonatală a Spitalului Universitar București primește aparatură vitală de 111.120 euro, donată de Salvați Copiii România

    Secția de terapie intensivă neonatală a Spitalului Universitar de Urgență București a primit astăzi echipamente medicale esențiale, în valoare de 111.120 de euro, printr-o donație realizată de organizația Salvați Copiii România.

    Sprijinul face parte dintr-un program constant de susținere a maternității, valoarea totală a echipamentelor donate ajungând la aproape 540.000 de euro.

    Intervenția vine în contextul în care organizația avertizează că mortalitatea infantilă crește din nou, iar în România aceasta reflectă o hartă a inegalităților: în unele județe, un copil pornește în viață cu șanse reale, în timp ce în altele supraviețuirea depinde de nivelul de dotare al spitalului, de echipamentele disponibile și de intervenția rapidă din primele minute de viață.

    În secțiile de terapie intensivă neonatală, unde sunt tratați nou-născuții prematur sau bolnavi, fiecare parametru vital trebuie monitorizat atent. Respirația, oxigenarea, ritmul cardiac, temperatura și reacțiile la tratament sunt semne esențiale, iar tehnologia modernă face diferența între viață și moarte.

    „Pentru nou-născuții prematur sau bolnavi, șansa lor de supraviețuire depinde de aportul de tehnologie inteligentă în maternități, adică de echipamente medicale moderne care să descifreze ceea ce pacientul nu poate să spună, să se adapteze nevoilor individuale, să fie deci blânde și eficiente”, explică dr. Adriana Dan.

    Președinta executivă a organizației, Alexandrescu Gabriela, a declarat: „În România, locul nașterii poate decide soarta unui copil. Rata mortalității infantile a crescut la 6,6 la mie, cel mai înalt nivel din ultimul deceniu, fapt ce confirmă că supraviețuirea depinde de dotările medicale disponibile. (…) De 16 ani, Salvați Copiii România a modernizat 296 de unități medicale din toată țara, oferind peste 4.100 de echipamente vitale și investind peste 21 de milioane de euro. Aceste resurse le oferă prematurilor timpul necesar pentru a ajunge în siguranță în brațele mamelor lor. Continuăm și anul acesta intervențiile integrate pentru reducerea mortalității infantile și îmbunătățirea accesului la servicii medicale pentru mame și copii, mai ales în comunitățile vulnerabile. Programul include prevenție, educație pentru sănătate, monitorizarea nou-născuților cu risc, sprijin pentru gravide și mame, caravane medicale, formarea cadrelor medicale și facilitarea accesului la servicii esențiale.”

    Spitalul Târgu Jiu atrage atenția asupra depistării precoce a cancerului de col uterin: peste 1.000 de paciente diagnosticate în Gorj

    Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu atrage atenția asupra necesității depistării și prevenției cancerului de col uterin, o afecțiune frecventă, cauzată în aproximativ 99% din cazuri de infecția persistentă cu tulpinile cu risc crescut ale virusului HPV, care poate fi tratată cu succes dacă este identificată din timp, a transmis dr. Maria Cîrciumaru, medic primar oncologie și șef Secția Oncologie a spitalului.

    Cancerul de col uterin se dezvoltă lent și este adesea asimptomatic în stadii incipiente, însă depistarea prin testul Babeș-Papanicolau și testarea HPV permite aplicarea tratamentelor eficiente, iar prevenția se bazează pe vaccinarea anti-HPV și controale ginecologice anuale, transmite Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu.

    Potrivit Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), cancerul de col uterin este al treilea cel mai frecvent tip de cancer întâlnit în rândul femeilor cu vârste între 20 și 40 de ani la nivel global. În țările slab dezvoltate, incidența este semnificativ mai mare și reprezintă o cauză majoră de mortalitate feminină. Lipsa programelor de screening periodic contribuie la creșterea mortalității asociate acestei boli, arată OMS.

    Factorii de risc asociați cu cancerul cervical includ parteneri sexuali multipli, debutul vieții sexuale la vârste mici, multiparitatea, fumatul activ sau pasiv, obezitatea și utilizarea pe termen lung a contraceptivelor orale, precizează Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu. Monitorizarea regulată prin testul Babeș-Papanicolau și teste HPV este esențială pentru detectarea precoce a anomaliilor celulare și prevenirea dezvoltării cancerului.

    Prevenirea cancerului de col uterin se bazează pe doi piloni principali: vaccinarea anti-HPV (prevenție primară) și screeningul regulat (prevenție secundară). Vaccinarea, ideal între 9 și 14 ani, protejează împotriva tulpinilor HPV, în timp ce testele de screening identifică leziunile precanceroase, iar controalele ginecologice anuale sunt recomandate pentru monitorizare constantă.

    Conform unui ordin al Ministrului Sănătății, aprobat la 3 septembrie 2021, grupa de vârstă pentru vaccinarea gratuită anti-HPV a fost extinsă pentru a include și fetele între 14 și 18 ani. Vaccinarea se realizează pe baza cererilor părinților sau reprezentanților legali, care sunt centralizate și raportate trimestrial Direcției de Sănătate Publică pentru alocarea dozelor necesare. Pentru fetele peste 18 ani și pentru băieți, vaccinul poate fi achiziționat de la farmacie, contra cost, și administrat prin medicul de familie.

    Măsurile de stil de viață recomandate includ utilizarea prezervativului pentru reducerea riscului de transmitere a HPV, renunțarea la fumat, care crește riscul de cancer cervical, și controale ginecologice regulate, arată materialul informativ realizat de Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu.

    La nivelul județului Gorj, există peste 11.000 de pacienți cu afecțiuni oncologice, dintre care 1.053 sunt femei diagnosticate cu cancer de col uterin, evidențiază Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu, subliniind nevoia urgentă de prevenție și screening constant.

    Forumul pentru Sănătatea Femeii își deschide porțile, timp de două zile, la București

    Teme de actualitate, centrate pe direcțiile Prevenție-Screening-Tratament modern, se vor regăsi în cadrul Forumului pentru Sănătatea Femeii, care își deschide porțile, în perioada 13-14 martie 2026, la București.

    Timp de două zile, evenimentul își propune creșterea cunoștințelor despre: tulburările menstruale, contracepție, gestionarea patologiilor ginecologice, promovarea medicinei personalizate în menopauză. 

    De asemenea, programul științific va include și sesiuni dedicate obezității, patologiei tiroidiene, osteoporozei, respectiv patologiei maligne genito-mamare.

    Totodată, în cadrul conferinței va fi abordată și problematica sarcinii, ca o provocare contemporană, punând accent pe problemele cardiovasculare din sarcină, hepatitele și implicațiile avortului din perspectivă medicală.

    Forumul pentru Sănătatea Femeii urmărește dezvoltarea unui cadru educațional multidisciplinar care să abordeze sănătatea femeii pe parcursul etapelor vieții, din adolescență până la senescență.

    Manifestarea științifică este coordonată de prof. univ. dr. Minica Cîrstoiu și prof. univ. dr. Cătălina Poiană.

    Evenimentul se adresează exclusiv medicilor primari, specialiști și rezidenți din specialitățile: obstetrică-ginecologie, endocrinologie, diabet și boli de nutriție, cardiologie, oncologie medicală, pneumologie, chirurgie generală, ortopedie, medicină internă, gastroenterologie, medicină de urgență, radiologie și imagistică medicală, reumatologie, medicina de familie.

    Detalii despre eveniment și înscriere: https://sanatatea.events/forumul-pentru-sanatatea-femeii-2026

    Managementul evenimentului este asigurat de Sănătatea Press Group.

    Sanatatea.TV
    Revizia intimitatii
    Acest site web folosește cookie-uri astfel încât să vă putem oferi cea mai bună experiență de utilizare posibilă. Informațiile privind cookie-urile sunt stocate în browserul dvs. și îndeplinesc funcții, cum ar fi recunoașterea dvs. atunci când reveniți pe site-ul nostru web și ajutați echipa noastră să înțeleagă ce secțiuni ale site-ului dvs. vi se pare cel mai interesant și util.