27.9 C
București
sâmbătă, iunie 27, 2026
More

    Tratamentul tuberculozei sensibile în România trebuie să se alinieze la recomandările internaționale, subliniază conf. univ. dr. Beatrice Mahler

    De Ziua Mondială de Luptă împotriva Tuberculozei, marcată pe 24 martie, conf. univ. dr. Beatrice Mahler, medic pneumolog, a subliniat că tratamentul tuberculozei sensibile în România trebuie să fie adaptat la recomandările internaționale.

    „Ca medic pneumolog consider că managementul tuberculozei cunoaște astăzi o schimbare de viziune, o schimbare de paradigmă. Tratamentul nou în tuberculoză se referă, în esență, la regimuri terapeutice moderne, mai eficiente, cu o durată mai scurtă și mai bine tolerate și deci și o aderență mai bună a pacientului și știm că în TB, aderența pacientului este esențială”, explică conf. univ. dr. Mahler.

    Medicul subliniază că tratamentul tuberculozei sensibile trebuie adaptat pentru a reduce durata terapiei și a crește confortul pacientului: „Tratamentul de 4 luni ca prima recomandare, sau 6 luni la cazuri selecționate, administrat zilnic, sub forme care permit administrarea mai multor tipuri de antibiotice într-o singură capsulă. Astăzi, tratamentul tuberculozei sensibile presupune cel puțin 6 luni de tratament cu un maxim de 12 tablete, minim posibil la noi 10 tablete, administrate zilnic în primele 2 luni.”

    Conf. univ. dr. Mahler evidențiază și beneficiile sociale și economice ale noilor regimuri terapeutice: „Scăderea numărului de zile de concediu de boală plătit 100%, cu aproximativ 30%, pentru că boala se vindecă mai repede. Înseamnă 30% mai multe zile de activitate la locul de muncă pentru persoanele vindecate de tuberculoză. Înseamnă o economie semnificativă provenită din reducerea numărului de zile pentru care este prevăzută alocația de hrană.”

    Conf. univ. dr. Beatrice Mahler atrage atenția asupra impactului direct asupra pacienților: „Dar dincolo de toate acestea, pentru românii care trec prin tuberculoză sunt zeci de zile care nu mai sunt trăite în boală, în stigmat și în suferință, pentru că tuberculoza se vindecă, iar noile scheme de tratament permit să se vindece mai repede.”

    Proiect național pentru identificarea timpurie a cancerului pulmonar, lansat de INSP

    Institutul Național de Sănătate Publică a demarat programul național de depistare precoce a cancerului pulmonar, intitulat „Screeningul Cancerului Pulmonar – Program Național de Detectare Precoce”.

    Proiectul este implementat în parteneriat cu Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta”, în calitate de Beneficiar al finanțării, precum și cu Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila”, fundația Centrul Pentru Politici și Servicii de Sănătate și Asociația Română Anti-Sida, în calitate de parteneri.

    Proiectul se va derula pe o durată de 50 de luni, conform Contractului de Finanțare nr. 98945/26.08.2025, încheiat între Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” și Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE), în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Sănătate. Proiectul este finanțat prin Programul Operațional Sănătate (POS), Prioritatea 1: „Creșterea calității serviciilor de asistență medicală primară, comunitară, a serviciilor oferite în regim ambulatoriu și îmbunătățirea și consolidarea serviciilor preventive.”

    Obiectivul general al proiectului este lărgirea accesului egal, echitabil și nediscriminatoriu la servicii de sănătate de calitate și cost-eficace, centrate pe pacient, pentru 27.118 persoane din grupul țintă vulnerabil. Acest obiectiv se va realiza prin mai multe componente: dezvoltarea capacității programului de screening prin crearea metodologiei de screening, a unui ghid de consiliere pentru renunțarea la fumat, cinci curricula de formare pentru personalul medical și non-medical, o strategie de comunicare și un registru digital de screening; formarea a 774 de specialiști implicați în identificarea, mobilizarea și sprijinirea grupului țintă; organizarea campaniilor de informare și conștientizare pentru 27.118 persoane; derularea efectivă a programului de screening pentru minim 21.695 de persoane; monitorizarea și evaluarea calității programului.

    Rezultatele așteptate în urma derulării proiectului includ:

    • R1(A1.1) Metodologia de screening
    • R2 (A1.1) Ghid de consiliere renunțare la fumat
    • R3 (A1.2) 1 Curriculum de formare în prevenția cancerului pulmonar
    • R4 (A1.2) 1 Curriculum de formare în consilierea privind renunțarea la fumat
    • R5 (A1.2) 451 persoane formate – personal din managementul / coordonarea / implementarea programelor de screening
    • R6 (A1.3) 1 curriculum de formare în diagnosticul pacientului cu cancer pulmonar (metode invazive)
    • R7 (A1.3) 1 curriculum de formare în diagnosticul invaziv al cancerului pulmonar
    • R8 (A1.3) 1 curriculum de formare în abordarea multidisciplinară a cancerului pulmonar
    • R9 (A1.3) 323 persoane formate – personal din managementul / coordonarea / implementarea programelor de screening
    • R10 (A2.1, A2.3, A2.4, A3.2) 21.695 de persoane din grupuri vulnerabile / defavorizate socio-economic / care locuiesc în comunități cu grad de vulnerabilitate crescut care au beneficiat de screening cancer pulmonar
    • R11 (2.2) Strategia de comunicare
    • R12 (2.2) 1 campanie de informare, consiliere, mobilizare, educare și conștientizare a grupului vulnerabil privind activitățile de prevenție, depistare precoce a cancerului pulmonar dedicată persoanelor din grupurile vulnerabile / defavorizate
    • R13 (2.2) 27.118 de persoane care au beneficiat de informare, consiliere, mobilizare, educare și conștientizare privind activitățile de prevenție, depistare precoce a cancerului pulmonar
    • R14 (A3.1) Registru de screening cancer pulmonar

    Valoarea totală eligibilă a proiectului este de 82.032.595,75 lei, cofinanțată din Fondul Social European Plus (FSE+) prin Programul Sănătate, PS/627/PS_P1/OP4/ESO4.11/PS_P1_ESO4.11_A1 – „Organizarea și implementarea la nivel național a unui program de prevenție și depistare precoce (screening) și direcționare către diagnostic a cancerului pulmonar”.

    Ministrul Sănătății: Tratamentul pacienților cu arsuri severe nu mai poate rămâne doar un obiectiv. Trebuie să devină un standard real, aplicat unitar

    Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat lansarea programului PROTEGO, care va stabili un cadru unitar pentru îngrijirea pacienților critici și a celor cu arsuri severe.

    „Am participat astăzi la lansarea unui proiect extrem de important pentru România. Programul de Reziliență și Organizare pentru Tratamentul Eficient al Leziunilor Generate de Arsuri și al altor Situații Critice – PROTEGO – intervine exact acolo unde sistemul de sănătate are nevoie de mai multă coerență, mai multă rigoare și mai multă capacitate de răspuns: în tratamentul pacientului critic, în special al pacienților cu arsuri severe”.

    Ministrul a subliniat că, în prezent, există diferențe între spitale în gestionarea acestor cazuri, ceea ce poate influența direct evoluția pacienților.

    „Astăzi, modul în care este gestionat tratamentul marilor arși diferă încă între spitale. Iar atunci când vorbim despre pacienți critici, diferențele de organizare, de protocoale sau de pregătire pot face o diferență majoră. PROTEGO a fost construit tocmai pentru a reduce aceste decalaje și pentru a crea un mod comun de lucru între centrele care tratează aceste patologii”.

    Proiectul este coordonat de Spitalul Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” Timișoara și reunește instituții medicale și universitare din principalele centre din țară.

    „Este o colaborare directă între echipe care tratează aceleași tipuri de cazuri, cu aceeași responsabilitate și cu aceeași miză: viața pacientului”.

    Programul are o durată de implementare de 35 de luni și o investiție de peste 22,8 milioane de lei, finanțată aproape integral din fonduri europene.

    „PROTEGO aduce în același cadru lucrurile esențiale: formare pentru echipele medicale, protocoale aplicate unitar și o organizare mai clară a intervențiilor”.

    În același timp, autoritățile vor consolida capacitatea de răspuns a sistemului sanitar, inclusiv prin creșterea finanțării.

    „În paralel cu dezvoltarea centrelor pentru mari arși, inclusiv cele de la Timișoara și Târgu Mureș, consolidăm și capacitatea de răspuns a sistemului. Bugetul programului AP pentru arsuri crește cu 75% în anul 2026 față de anul trecut, iar finanțarea pentru transferul pacienților în străinătate va fi extinsă”.

    Ministrul Sănătății a subliniat că obiectivul este asigurarea unor servicii medicale eficiente și unitare pentru pacienți.

    „Pacientul trebuie să primească o îngrijire coerentă, rapidă și bazată pe dovezi. Acesta este standardul pe care îl construim acum”.

    Totodată, acesta a mulțumit specialiștilor implicați în proiect și partenerilor instituționali.

    „Mulțumesc tuturor specialiștilor implicați în acest proiect – medici, cadre universitare, echipe medicale și parteneri instituționali – pentru contribuția directă la construirea acestui mecanism de lucru. Le mulțumesc, în mod special, colegilor de la Banca Mondială, care au fost alături de România în dezvoltarea infrastructurii dedicate pacienților cu arsuri severe”.

    În final, ministrul a subliniat necesitatea unor schimbări concrete în sistemul de sănătate.

    „Tratamentul pacienților cu arsuri severe nu mai poate rămâne doar un obiectiv. Trebuie să devină un standard real, aplicat unitar, în fiecare centru care tratează astfel de cazuri. Într-o perioadă în care mulți „experți în sănătate” aleg să își dea cu părerea despre cum ar trebui să fie lucrurile, repetând aceleași lozinci de ani de zile, noi am ales un alt drum. Am ales să facem. Să trecem de la discurs la decizie. De la teorie la implementare. De la promisiuni la rezultate concrete pentru oameni. Nu toate lucrurile se pot schimba peste noapte. Dar fiecare pas făcut în direcția corectă contează. Iar responsabilitatea noastră nu este să comentăm sistemul, ci să îl schimbăm. Încrederea ne face bine doar atunci când este însoțită de fapte”.

    Președintele CMR, despre pacientul critic ars: Diferența dintre viață și moarte este dată de infrastructura în care este tratat pacientul, dar și de rigoare și de experiență

    Prof. univ. dr. Cătălina Poiană, președintele Colegiului Medicilor din România, a subliniat la conferința de lansare a PROTEGO – Program de Reziliență și Organizare pentru Tratamentul Eficient al leziunilor generate de arsuri și alte situații critice, că pacientul cu arsuri extinse reprezintă una dintre cele mai mari provocări pentru sistemul medical românesc, iar succesul tratamentului depinde de infrastructura unităților și de experiența echipelor medicale.

    Potrivit acesteia, managementul pacientului mare ars trebuie să fie îmbunătățit de la infrastructura în care este tratat până la eficientizarea și standardizarea îngrijirii: „Pacientul mare ars a reprezentat și reprezintă o mare provocare pentru sistemul medical românesc, trebuie să recunoaștem și trebuie văzut ce anume putem să facem pentru ca managementul pacientului ars aflat într-o situație critică, așa cum este folosit ca termen de către specialiști, să fie îmbunătățit, de la infrastructura în care este de fapt tratat marele ars, până la eficientizarea și, mai ales, standardizarea îngrijirii”.

    Prof. univ. dr. Poiană a subliniat că pacientul critic ars „reprezintă una dintre cele mai dificile provocări medicale. Este pacientul care nu permite variații, este pacientul care nu permite improvizații. Diferența dintre viață și moarte este dată de infrastructura în care este tratat pacientul, dar și de rigoare și de experiență. Avem medici foarte buni în tratarea arsurilor, dar cu siguranță mai avem și unele lucruri care trebuie îmbunătățite și mai ales standardizate”.

    Pentru a oferi claritate și siguranță medicilor, programul PROTEGO urmărește implementarea unor protocoale uniforme în întreaga țară: „Trebuie să precizăm un lucru: standardizarea nu înseamnă limitare, înseamnă siguranță pentru pacient și claritate pentru medic. Din acest proiect consider că se va putea obține această îngrijire conformă indiferent unde ajunge pacientul în sistemul de sănătate românesc și pacientul să beneficieze de aceleași protocoale de tratament și decizii fundamentate științific, așa numita medicină bazată pe dovezi”, subliniază președintele CMR.

    Standardizarea, însă, nu este suficientă fără infrastructură și echipe multidisciplinare bine coordonate. „Responsabilitatea îngrijirii marelui ars nu este o responsabilitate individuală, ci este o responsabilitate colectivă, pentru că în managementul pacientului ars niciun medic nu acționează de unul singur. Succesul îngrijirii și managementului adecvat al marelui ars depinde de eficiența cu care lucrează echipele multidisciplinare, de comunicare eficientă în cadrul acestor echipe și de respectarea protocoalelor. Dincolo de infrastructură, dincolo de calitatea echipei multidisciplinare și protocoalele de lucru eficiente, comunicarea în cadrul echipei medicale și între echipă și pacient sunt de cele mai multe ori definitorii”, a mai spus președintele Colegiului Medicilor din România.

    Prof. univ. dr. Poiană a evidențiat și importanța continuității actului medical pentru reducerea complicațiilor și creșterea șanselor de supraviețuire: „Calitatea actului medical nu este un obiectiv abstract. Atunci când vorbim de calitate, vorbim despre o intervenție corectă făcută la timp, despre continuitatea îngrijirii medicale. Acest aspect al continuității, mai ales la îngrijirea marelui ars, reduce pe cât posibil complicațiile, având în vedere complexitatea și gravitatea patologiei, și crește șansele de supraviețuire ale acestor pacienți”.

    Prin PROTEGO, prof. univ. dr. Poiană consideră că se realizează un pas decisiv pentru transformarea îngrijirii pacienților critici cu arsuri într-o bună practică medicală, uniformă în întreaga țară: „În privința pacientului ars aflat în stare critică se face acel pas decisiv de care era nevoie pentru medicină, în care calitatea actului medical să devină regulă, să devină bună practică medicală și nu excepție. Putem construi un sistem medical coerent în care să tratăm corespunzător marele ars, indiferent de zona țării în care este referit. Putem să lucrăm unitar și, poate cel mai important, să oferim pacienților mari arși cele mai bune șanse, indiferent de locul în care vor fi internați și îngrijiți. În fața pacientului critic ars nu avem voie să fim diferiți în ceea ce privește standardele de îngrijire și de management al pacienților. Avem o singură obligație: să fim la același nivel de responsabilitate și calitate în îngrijirea pacientului, pentru că medicina nu este doar despre ceea ce facem, ci despre cum facem”.

    Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu organizează acțiuni de informare și prevenție de Ziua Tuberculozei

    Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu organizează, cu prilejul Zilei Mondiale de Luptă Împotriva Tuberculozei din 24 martie, mai multe acțiuni menite să informeze populația și să susțină prevenția, depistarea și tratamentul acestei afecțiuni.

    Activitățile se vor desfășura atât în mediul online, cât și în spațiul public, implicând personal medical, pacienți și voluntari, într-un demers comun de educație pentru sănătate. Campania include informări în mediul online și în mass-media, prin materiale video și declarații ale medicilor despre prevenția și diagnosticarea tuberculozei, precum și publicarea unor mărturii ale pacienților în presa locală, pentru a evidenția importanța depistării precoce și a tratamentului corect.

    De asemenea, în data de 24 martie, între orele 11:00 și 13:00, va fi organizat un punct de informare sub forma unui cort amplasat pe Bulevardul Nicolae Bălcescu din Sibiu. Aici, voluntarii Crucii Roșii, împreună cu echipa medicală a spitalului, vor oferi trecătorilor pliante informative și vor pune la dispoziție informații utile despre tuberculoză.

    În plus, în seara aceleiași zile, clădirea Dispensarului TBC, alături de alte clădiri emblematice din Sibiu, precum Consiliul Județean Sibiu, vor fi iluminate în culoarea roșie, simbol al luptei împotriva tuberculozei.

    „Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu are o misiune esențială în prevenirea și controlul tuberculozei la nivelul județului Sibiu. Investim constant în echipamente, în formarea personalului și în dezvoltarea serviciilor medicale, astfel încât pacienții să beneficieze de diagnostic și tratament la standarde moderne. Ziua Mondială de Luptă Împotriva Tuberculozei ne reamintește că eforturile comune ale medicilor, autorităților și comunității pot contribui la reducerea impactului acestei boli. Avem nevoie de implicarea fiecăruia dintre noi: informați-vă, preveniți și susțineți persoanele afectate! Împreună putem construi o comunitate mai responsabilă!”, a declarat Cristian Roman, managerul Spitalului de Pneumoftiziologie Sibiu.

    Prin aceste demersuri, unitatea medicală, aflată în subordinea Consiliului Județean Sibiu, urmărește să crească nivelul de responsabilitate individuală și colectivă în prevenirea tuberculozei și să contribuie la reducerea stigmatizării asociate acestei afecțiuni.

    Vaccinarea stimulează sistemul imunitar și previne alte infecții și patologii hematologice, atrage atenția prof. dr. Oana Săndulescu

    Prof. dr. Oana Săndulescu, în cadrul conferinței RoVaccin, subliniază că vaccinarea nu protejează doar împotriva bolilor specifice, ci stimulează întreg sistemul imunitar, ajutând la prevenirea altor infecții și reducând riscul apariției unor afecțiuni hematologice.

    „Dincolo de protecția specifică împotriva unui agent patogen, vaccinurile pot avea un efect heterolog, adică stimulează sistemul imun în ansamblu și contribuie la apărarea nespecifică a organismului”, a explicat ea. Prof. dr. Săndulescu a subliniat că cercetările recente deschid perspective importante asupra rolului complex al imunizării în sănătatea publică.

    Prof. dr. Oana Săndulescu a mai menționat că înțelegerea acestor mecanisme permite consolidarea strategiilor de prevenție și evidențiază importanța comunităților interdisciplinare care lucrează pentru sănătatea publică. „Mulțumesc pentru invitație și pentru oportunitatea de a contribui anual la această comunitate unită de un obiectiv comun: prevenția”, a adăugat Săndulescu.

    INSP și Asociația CREST lansează un proiect pentru gestionarea durabilă a deșeurilor medicale

    Institutul Național de Sănătate Publică (INSP), împreună cu Asociația CREST, a lansat un proiect care vizează managementul durabil al deșeurilor generate de activitățile medicale, potrivit INSP.

    Proiectul, intitulat “PRO-DES-MED – Management durabil al deșeurilor rezultate din activitățile medicale: de la ghidare metodologică la implementare eficace”, se desfășoară în perioada 27 februarie 2026 – 27 octombrie 2028 și este cofinanțat de Uniunea Europeană prin Programul de Sănătate.

    Obiectivul principal al inițiativei este creșterea calității îngrijirii medicale în România prin dezvoltarea a șapte instrumente și proceduri standardizate, ghiduri și programe de formare. Acestea vizează instruirea și actualizarea competențelor unui număr de 1.148 de persoane, atât din personal medical, cât și suport, din toate regiunile țării, inclusiv din zone mai puțin dezvoltate, pentru a asigura o aplicare integrată și eficientă a standardelor de gestionare a deșeurilor medicale.

    Pe termen lung, proiectul urmărește consolidarea capacității unităților sanitare de a utiliza date integrate și coerente pentru luarea deciziilor strategice. Aceste activități includ standardizarea practicilor de management al deșeurilor, dezvoltarea planurilor instituționale și județene, precum și instruirea personalului medical și non-medical la nivel național pentru aplicarea instrumentelor create.

    Valoarea totală eligibilă a proiectului este de 15.651.143,65 lei, din care Uniunea Europeană contribuie cu 12.642.993,82 lei, bugetul național asigură 894.545,50 lei, iar beneficiarul proiectului participă cu 2.113.604,33 lei, potrivit INSP.

    Vaccinarea bebelușilor cu hexavalent asigură protecție împotriva șase boli grave, atrage atenția INSP

    Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) atrage atenția asupra necesității imunizării bebelușilor cu vaccinul hexavalent DTPa-VPI-Hib-Hep B, care protejează copiii împotriva difteriei, tetanosului, tusei convulsive, hepatitei B, poliomielitei și infecțiilor cauzate de Haemophilus influenzae tip B.

    Difteria este o infecție bacteriană care afectează căile respiratorii și pielea, iar toxina bacteriană poate provoca miocardită, paralizii și afectarea rinichilor. În lipsa vaccinării și a tratamentului adecvat, boala poate fi fatală în până la 10% dintre cazuri.

    Tetanosul este cauzat de Clostridium tetani și se manifestă prin contracturi musculare dureroase și dificultăți respiratorii; netratat, poate pune viața în pericol.

    Tusea convulsivă, o boală contagioasă provocată de Bordetella pertussis, este deosebit de periculoasă pentru sugari, provocând apnee, cianoză și accese severe de tuse.

    Hepatita B afectează ficatul, iar infectarea în primii ani de viață poate duce la forme cronice, ciroză sau cancer hepatic.

    Poliomielita, produsă de virusul poliomielitic, afectează în special copiii sub 5 ani și poate provoca handicapuri motorii permanente; singura măsură eficientă de prevenire este vaccinarea.

    Haemophilus influenzae tip B (Hib) poate provoca complicații severe sau deces la copiii mici și se poate solda cu sechele permanente, precum pierderea auzului sau dizabilități intelectuale.

    Conform calendarului național de vaccinare, vaccinul hexavalent se administrează gratuit la vârstele de 2, 4 și 11 luni și se poate face concomitent cu vaccinul pneumococic conjugat, care previne infecțiile severe cauzate de Streptococcus pneumoniae, mai ales la copiii sub 5 ani, avertizează INSP.

    Vaccinarea reprezintă cea mai sigură și eficientă metodă de protecție împotriva acestor boli grave, reducând riscul de complicații și mortalitate infantilă.

    Apa potabilă din principalele orașe din Alba, sigură și conformă standardelor sanitare în 2025, arată raportul DSP

    Direcția de Sănătate Publică (DSP) Alba a comunicat că, pe parcursul anului 2025, apa potabilă furnizată în principalele zone urbane – Alba Iulia, Sebeș, Aiud, Cugir și Blaj – a respectat standardele sanitare, fără a fi semnalate situații care să reprezinte un risc pentru sănătatea publică.

    DSP Alba a precizat că neconformitățile depistate au fost în general minore și au afectat mai degrabă aspectul sau gustul apei, cum ar fi nivelul ridicat de fier, fără a reprezenta un risc sanitar.

    În ceea ce privește cazurile izolate, depășirile de plumb au fost identificate exclusiv în instalațiile interioare vechi ale unor clădiri publice, precum școli sau instituții, și nu în rețeaua publică stradală, iar utilizarea apei în aceste instalații a fost interzisă până la remediere. În Zlatna, Abrud și Aiud, au fost constatate erori temporare de dozare a clorului, care au fost corectate în maximum cinci zile, populația fiind avertizată să fiarbă apa sau să evite consumul pe perioada respectivă. De asemenea, în câteva sisteme mici, printre care Albac și Lunca Arieșului, au fost depistate bacterii Coliforme și E. Coli din cauza unor deficiențe de clorinare; rețelele au fost spălate și dezinfectate de urgență, iar apa a fost declarată sigură după remediere. Zona Ocna Mureș a prezentat niveluri ridicate de fier din cauza conductelor vechi, iar operatorul a efectuat spălări repetate pentru a reduce fenomenul. În Lunca Mureșului, s-au înregistrat depășiri ale valorilor la nitrați în trei rânduri, motiv pentru care consumul a fost interzis temporar până la remedierea tratamentului apei. În plus, din cele 160 de fântâni și izvoare monitorizate de DSP Alba, 66 au fost interzise pentru consum, iar primăriile au fost obligate să afișeze vizibil avertismentul că apa nu este bună de băut.

    Potrivit DSP Alba, toate neconformitățile semnalate au fost gestionate prompt, iar populația a fost informată asupra măsurilor de protecție necesare. În concluzie, raportul arată că în 2025 apa potabilă din județul Alba a fost sigură pentru sănătate în cea mai mare parte a timpului și a teritoriului.

    Ministrul Sănătății anunță majorarea bugetului pentru medicamente compensate la 1,8 miliarde lei în 2026

    Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat că bugetul pentru compensarea medicamentelor din programele naționale va ajunge la 1,8 miliarde de lei în 2026, în creștere față de 1,4 miliarde de lei în 2025.

    Potrivit acestuia, majorarea de 400 de milioane de lei are ca obiectiv principal asigurarea accesului real la tratament pentru pacienți și continuitatea terapiilor, reducând situațiile în care bolnavii sunt nevoiți să suporte costuri pe care nu le pot acoperi.

    Ministrul a subliniat că bugetul alocat nu reprezintă doar o ajustare financiară, ci o măsură menită să îmbunătățească accesul la terapii și să susțină pacienții care depind de programele naționale de sănătate.

    Decizia vine în contextul necesității de a corecta dezechilibrele din sistemul medical și de a recâștiga încrederea pacienților, fiind considerată un pas concret în această direcție.

    „Bugetul pentru compensarea medicamentelor din programele naționale nu este doar o cifră. Este, în primul rând, despre acces real la tratament pentru pacienți. (…) O creștere de 400 de milioane de lei care înseamnă mai mult decât o ajustare financiară — înseamnă continuitate în tratamente, terapii accesibile și mai puține situații în care oamenii sunt puși în fața unor costuri pe care nu le pot susține”, a declarat Alexandru Rogobete.

    Ministrul a adăugat că autoritățile continuă să construiască un sistem în care tratamentul nu este un privilegiu, ci un drept, subliniind totodată că încrederea în sistemul medical rămâne esențială pentru funcționarea acestuia.

    Sanatatea.TV
    Revizia intimitatii
    Acest site web folosește cookie-uri astfel încât să vă putem oferi cea mai bună experiență de utilizare posibilă. Informațiile privind cookie-urile sunt stocate în browserul dvs. și îndeplinesc funcții, cum ar fi recunoașterea dvs. atunci când reveniți pe site-ul nostru web și ajutați echipa noastră să înțeleagă ce secțiuni ale site-ului dvs. vi se pare cel mai interesant și util.