Organizatia Mondiala a Sanatatii: Donarea benevola de sange trebuie sporita

0
552

De Ziua Mondiala a Donatorilor de Sange, Organizatia Mondiala a Sanatatii cere statelor ca pana in 2020 sa obtina toate stocurile de produse din sange de a donatori voluntari neremunerati. Necesarul de sange si produse din sange creste de la un an la altul, iar multi din pacientii care au nevoie de transfuzii pentru a ramane in viata nu au acces la ele in timp util. in 2011, la nivel mondial au fost efectuate aproape 83 de milioane de donari de sange de la donatori vountari neremunerati, cu circa 8 milioane mai multe decat in 2004.

Potrivit, OMS, donatorii voluntari neremunerati care doneaza in mod regulat sunt cea mai sigura sursa de sange, numarul infectiilor in randul acestora fiind mult mai mic decat printre cei care dau sange in schimbul banilor sau pentru membrii familiei in caz de urgenta.

in prezent, 60 de tari obtin 100% din stocurile de sange de la donatori voluntari neremunerati (35 de tari cu venituri mari, 18 tari cu venituri mijlocii si 7 tari cu venituri mici), 6 din ele reusind aceasta performanta desi in 2004 obtineau astfel intre 40% si 72% din resurse. Cu toate acestea, OMS atrage atentia ca 73 de tari inca isi colecteaya peste 50% din stocuri de la donatorii platiti sau de inlocuire.

in tarile cu venituri mici si mijlocii, transfuziile sunt adesea necesare pentru managementul complicatilor sarcinii si nasterii si pentru tratamentul anemiei severe din copilarie. in schimb, in tarile cu venituri mari, transfuziile sunt folosite in operatiile cardiace, in transplant, in trauma si tratamentul cancerului.

Deviza Zilei Mondiale a Donatorilor de Sange din acest an este „Doneaza sange pentru cee care daruiesc viata”. Zilnic, 800 de femei mor din cauza complicatiilor sarcinii si nasterii. Scopul campaniei este de a atrage atenta asupra importantei accesului in timp util la sange si produse din sange din surse sigure, in toate tarile, ca parte a strategiei complexe de prevenire a deceselor materne.

Sambata, 14 iunie, Institutul National de Hematologie Transfuzionala si Centrul de Transfuzie Sanguina Bucuresti, cu sprijinul Ministerului Sanatatii, celebreaza aceasta zi prin organizarea unui eveniment si a unei campanii mobile de donare benevola de sange in Parcul Herastrau. Potrivit Ministerului Sanatatii, evenimentul isi propune, pe langa recunoasterea si pretuirea donatorilor de sange existenti, promovarea importantei donarii benevole de sange in randul populatiei din Romania, in vederea cresterii numarului de donatori si mai ales a fidelizarii acestora.

Articolul precedentIrlanda, prima tara europeana care va introduce pachetele generice de tigari
Articolul următorSfarsitul obturatiilor dentare? In trei ani, dintii si-ar putea repara singuri cariile