Coronavirus: Pacienții internați la Spitalul Județean de Urgență Suceava, transferați

0
573

Cei 124 de pacienți internați în prezent la Spitalul Județean de Urgență ”Sfântul Ioan cel Nou” din Suceava vor fi transferați, începând de astăzi, transmite Ministerul Sănătății, după o primă evaluare a activității unității medicale.

Pacienții vor fi transferați astfel:

– Pacienții confirmați pozitiv la COVID 19 vor fi repartizați la secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean Suceava care se află într-o clădire pavilionară separată. Această clinică are 248 paturi, din care în prezent sunt ocupate 108.
– Pacienții confirmați negativ la COVID 19 care nu reprezintă urgențe își vor continua tratamentul izolați la domiciliu sub supravegherea medicului de familie
– Pacienții care sunt confirmați negativ și reprezintă urgențe medicale care necesită tratament într-o unitate sanitară vor fi transferați în spitale din județul Iași, în funcție de patologie.

Verificare a Ministerului Sănătății la Spitalul Județean Suceava

În cursul zilei 24.03.2020, echipa Ministerului Sănătății condusă de dr. Nelu Tătaru, secretar de stat, a făcut o primă evaluare a activității Spitalului Clinic Județean Suceava în contextul răspândirii noului coronavirus, transmite MS.
Din echipa ministerului fac parte șefii Comisiilor pentru medicină de urgență și epidemiologie a Ministerului Sănătății, prof.dr. Diana Cimpoieșu, respectiv prof.dr. Doina Azoicăi. Echipa este completată de către directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică Iași, conf. univ Lucian Indrei, coordonatorul direcțiilor de sănătate publică din Regiunea de Nord-Est.

Unitatea de Primiri Urgențe de la Suceava ar putea fi deschisă în 48 de ore

”După prima zi de verificare, echipa MS a decis închiderea Spitalului Clinic Județean începând de astăzi pentru 48 de ore în vederea realizării procedurilor de dezinfecție.
În 48 de ore se estimează deschiderea Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Clinic Județean Suceava, care este supusă procesului de dezinfecție. UPU va începe să funcționeze din nou cu personal medical transferat din clinicile medicale din Iași, clinicile private din Suceava, precum și personal din cadrul Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Suceava”, precizează ministerul.

”UPU va începe să funcționeze din nou cu personal medical transferat din clinicile medicale din Iași, clinicile private din Suceava, precum și personal din cadrul Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Suceava. Toți pacienții care vor fi investigați și diagnosticați în UPU a SCUJ Suceava vor fi dirijați pentru continuarea tratamentului în unitățile medicale din Fălticeni și Rădăuți. Cei cu patologie severă vor fi direcționați către unitățile medicale din Iași”, se explică în comunicat.

Spitalul Județean Suceava va deveni unitate medicală pentru coronavirus

În unitatea sanitară sunt angajate 1300 persoane, personal medical și auxiliar. Dintre cei 233 de medici ai unității sanitare, 34 sunt confirmați pozitiv la COVID-19. Aceștia sunt internați la Spitalul de Boli Infecțioase Suceava, iar restul sunt în izolare timp de 14 zile la domiciliu.
De asemenea, 49 de asistenți medicali și infirmieri confirmați cu COVID-19 din cadrul spitalului județean se află internați în Spitalul de Boli Infecțioase Suceava.
Echipa Ministerului Sănătății a decis ca, după dezinfecție, Spitalul Clinic Județean Suceava să devină unitate medicală în care să fie tratate cazurile infectate cu noul coronavirus.

COVID-19: Investiții la Fălticeni și Suceava

Ministerul Sănătății a alocat 5 milioane de lei pentru continuarea investițiilor și dotarea noului spital din Fălticeni. De asemenea, MS a alocat Direcției de Sănătate Publică din Suceava 750.000 lei pentru achiziționarea unui sistem de detectare moleculară (Real Time PCR).
Evaluarea echipei medicale a MS continuă zilele următoare cu toate unitățile sanitare din regiunea NE. Astăzi va fi verificată situația de la Botoșani.

Articolul precedent13 decese în România din cazua COVID-19
Articolul următorDoi angajați ai Spitalului Militar Focșani, confirmați pozitiv cu noul coronavirus