Spitalul Județean din Sfântu Gheorghe are o nouă clădire UPU funcțională

0
211

Noua clădire a Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean din Sfântu Gheorghe a devenit operațională, potrivit anunțului făcut de președintele Consiliului Județean Covasna, Tamás Sándor.

Proiectul a presupus o extindere semnificativă a spațiului: suprafața utilă a crescut de la 320 mp la aproape 1.000 mp. Noua structură permite separarea circuitelor pentru adulți și copii, iar investigațiile de laborator și imagistice pot fi realizate direct în incinta UPU, reducând timpii de așteptare și îmbunătățind fluxul medical.

Unitatea este dotată cu 10 paturi de urgență și are capacitatea de a primi simultan șase ambulanțe, ceea ce crește eficiența în gestionarea cazurilor critice. UPU deservește anual peste 41.000 de pacienți, iar extinderea permite îmbunătățirea accesului și calității actului medical.

Valoarea totală a investiției se ridică la 9.837.320 lei, din care aproximativ 4,9 milioane lei au fost alocați de Consiliul Județean Covasna.

Articolul precedentAlimentația corectă încetinește îmbătrânirea și protejează sănătatea
Articolul următorDSP Prahova: 15 unități de învățământ funcționează fără autorizație sanitară