Sanitas: Cerem măsuri reale de prevenție și protecție, nu doar reacții publice după fiecare incident

0
55

Federația Sanitas din România reacționează după agresarea unui echipaj de ambulanță din Cluj și subliniază că actele de violență îndreptate împotriva angajaților din sănătate trebuie tratate drept probleme de securitate la locul de muncă, nicidecum drept un pericol firesc al profesiei.

Organizația cere autorităților măsuri concrete pentru prevenirea și protejarea angajaților din serviciile de ambulanță, UPU și spitale.

„Ambulanțieri, asistenți medicali, medici, personal din UPU și din spitale sunt puși prea des în situația de a-și face meseria sub amenințarea agresiunilor. Violența împotriva personalului medical nu este și nu trebuie acceptată ca «risc al meseriei»”, transmite Federația Sanitas din România.

Potrivit organizației, reacția autorităților nu ar trebui să apară doar după producerea unor incidente, ci să includă măsuri de prevenție și protecție care să reducă riscul unor noi agresiuni.

„Dar nu este suficient să condamnăm violența după ce ea s-a produs. Cerem măsuri reale de prevenție și protecție, nu doar reacții publice după fiecare incident”, subliniază Sanitas.

Federația atrage atenția și asupra unor factori care pot alimenta astfel de situații, considerând că agresivitatea nu apare întotdeauna fără un context prealabil.

„Dincolo de sancționarea agresorilor, trebuie să vorbim și despre cauze. Violența nu apare întotdeauna din senin”, arată organizația.

În mesajul său, Sanitas face legătura între dezinformarea răspândită în mediul online și riscurile la care pot fi expuși angajații din sistemul medical. Federația amintește legenda „mașinii negre care fură copii”, despre care spune că este reluată și amplificată pe rețelele sociale.

„O legendă urbană veche – cea a «mașinii negre care fură copii» – reciclată și multiplicată de rețelele sociale, poate părea doar o poveste absurdă. Dar când este crezută și distribuită fără discernământ, minciuna poate genera teamă, iar teama poate genera violență”, afirmă Sanitas.

Organizația consideră că, pentru personalul din serviciile de ambulanță, unitățile de primiri urgențe și spitale, informațiile false pot deveni astfel un factor de risc în timpul exercitării profesiei.

„Pentru angajații din Ambulanță, UPU și spitale, dezinformarea poate deveni astfel un risc real la locul de muncă”, avertizează Federația Sanitas.

În acest context, măsurile de protecție nu ar trebui să se limiteze la intervenția autorităților sau la sancționarea celor care agresează personalul medical, susține organizația. Sanitas pledează și pentru educație și dezvoltarea capacității de verificare a informațiilor.

„De aceea, protecția personalului medical nu înseamnă doar pază, sancțiuni și intervenția autorităților. Înseamnă și educație. Educație media, gândire critică, verificarea informațiilor și responsabilitate înainte de a apăsa butonul «Distribuie»”, transmite Federația Sanitas.

Organizația încheie mesajul printr-un avertisment asupra efectelor pe care răspândirea unor informații false le poate avea atunci când acestea generează frică și, ulterior, violență împotriva celor care intervin pentru a acorda ajutor.

„Un zvon este doar o poveste. Până când cineva îl crede. Iar când frica produsă de acea poveste se transformă în violență, cel care plătește poate fi chiar omul venit să ne salveze”, conchide Sanitas.

Articolul precedentPrelevare de organe la Alba Iulia, susținută printr-o misiune aeromedicală cu echipe din Germania și Elveția, anunță DSU
Articolul următorO investiție de peste cinci milioane de lei pentru digitalizarea SJU Bacău a fost finalizată