Râmnicu Vâlcea va avea un spital modernizat până în 2026

0
161

Până în 2026, în Râmnicu Vâlcea va fi finalizat un spital nou, modern și echipat conform celor mai recente standarde medicale. Lucrările de reabilitare și transformare a clădirii istorice a Spitalului Vechi avansează rapid, fiind realizate în proporție de circa 75%, iar valoarea totală a investiției se ridică la aproximativ 20 de milioane de euro. Proiectul este coordonat de Consiliul Județean Vâlcea.

În prezent, pe șantier lucrează aproximativ 110 muncitori, iar clădirea principală a fost deja consolidată. Se execută finisaje interioare și exterioare, lucrări la instalațiile sanitare, electrice și termice, precum și recompartimentări care vor permite respectarea normelor actuale din domeniul medical.

Noul spital va fi echipat cu mobilier și aparatură medicală performantă, oferind condiții semnificativ mai bune atât pentru pacienți, cât și pentru cadrele medicale.

„Această investiție nu înseamnă doar o clădire modernizată și dotată cu aparatură performantă, ci mai ales condiții mai bune pentru pacienți și pentru personalul medical. Pentru noi, înseamnă o promisiune respectată: Spitalul Vechi va deveni un Spital Nou, la standarde europene”, a transmis președintele CJ Vâlcea, Constantin Rădulescu, după o vizită recentă pe șantier, pe pagina sa de Facebook.

Articolul precedentMinisterul Sănătății lansează un plan major pentru creșterea producției de medicamente
Articolul următorUn program pilot pentru depistarea atrofiei musculare spinale la nou-născuți a fost lansat de Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor.