Prof. univ. dr. Cătălina Poiană susține promovarea și evaluarea pe criterii de competență în sănătate

0
290
Foto: Facebook/ Cătălina Poiană

Prof. univ. dr. Cătălina Poiană, președintele Colegiului Medicilor din România, a accentuat miercuri importanța promovării în sănătate pe baza competențelor, evaluării după performanță și desfășurării unor concursuri autentice, nu interimare, pentru funcțiile de manageri de spitale și șefi de secții.

„Am tot fost întrebată în ultimele zile, ce părere am despre anumite măsuri ce se doresc implementate în sănătate? Eu sunt pentru: promovarea pe criterii de competență; evaluare pe criterii de performanță; concursuri reale și nu interimate pentru managerii de spital; dar și pentru șefii de secție… și da, susțin necesitatea pentru plata corespunzătoare a gărzilor medicilor!”, a scris Cătălina Poiană pe Facebook.

Ea a mai adăugat că susține și depolitizarea în sănătate, precum și promovarea educației pentru sănătate, inclusiv pe teme legate de vaccinuri „spike”, nu „like-uri”.

Articolul precedentSpitalul Clinic CF Timișoara se modernizează cu aparatură ultraperformantă pentru intervenții ortopedice de precizie
Articolul următorProteste masive ale membrilor SANITAS din sănătate și asistență socială împotriva măsurilor de austeritate guvernamentale