Problemele sistemului sanitar romanesc, la Buxelles

0
456

Primul forum despre sistemul de sanatate romanesc, desfasurat la Bruxelles, cu numele „Forumul sistemului de sanatate din Romania – Oportunitati si provocari pentru tarile est-europene” este organizat, astazi, in capitala Belgiei, de firma Tarus Media. La lucrari iau parte peste 90 de specialisti din Romania, Italia, Belgia, Austria si Marea Britanie. Este vorba despre oficiali, reprezentanti ai Comisiei Europene, Ministerului Sanatatii, Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, directori de spitale, ONG-uri, precum si ai altor institutii conexe din tarile membre ale Uniunii Europene. Vor fi dezbate principalele probleme ale sistemului de sanatate din Romania, in contextul integrarii in Uniunea Europena. Prof. Vasile Puscas, fostul Negociator Şef al Romaniei pentru aderarea la Uniunea Europena, a declarat: „Discutarea politicilor de sanatate in Uniunea Europena este oportuna acum, la Bruxelles. Autoritatile comunitare si guvernele statelor membre se arata preocupate de solutii economico-financiare pentru iesirea din criza internationala, dar trebuie sa demonstram ca un management post-criza fara a se tine cont de dezvoltarea bunurilor publice europene, precum ingrijirea sanatatii, nu va duce la eradicarea cauzelor care au generat criza, ci la o revenire a acesteia”.

Articolul precedentNumarul de urgenta 112, de 5 ani in serviciul romanilor
Articolul următorTuberculoza, o problema de sanatate publica