INSP: Primele două decese din cauza virusului gripal în România

0
173

Primele două decese din cauza virusului gripal în România din acest sezon au fost confirmate, joi, de Institutul Național de Sănătate Publică.

Potrivit sursei citate, este vorba despre o femeie în vârstă de 25 de ani, din mun.București, fără condiții medicale pre-existente și nevaccinată antigripal, confirmată cu virus gripal tip A, subtip H3.

De asemenea, a decedat o femeie în vârstă de 50 de ani, din mun.București, având condiții medicale preexistente, dar nevaccinată antigripal, confirmată cu virus gripal tip A, subtip H1.

Stire în curs de actualizare

 

Articolul precedentCând ar putea fi atins vârful sezonului gripal în România. Anunțul ministrului Sănătății
Articolul următorRomânia, în stare de alertă epidemică. Rafila: Nu va fi declarată epidemie de gripă pentru că ar implica noi restricții