Prevenirea îmbolnăvirilor la școală începe cu igiena zilnică a copiilor, avertizează INSP

0
144

În contextul începerii noului an școlar, Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) subliniază rolul esențial al igienei personale în rândul copiilor, atât în mediul familial, cât și în cel școlar. Practicile corecte de igienă contribuie semnificativ la prevenirea îmbolnăvirilor și la menținerea stării de sănătate.

Pentru copii, aceste deprinderi nu sunt încă formate complet, motiv pentru care este important ca părinții și educatorii să îi îndrume constant în adoptarea unor obiceiuri sănătoase.

INSP recomandă ca, în perioada de revenire la școală, copiii să reînvețe și să aplice zilnic regulile de igienă, printre care:

  • Spălatul mâinilor înainte și după masă, după folosirea toaletei, după ce se joacă;
  • Spălatul dinților de cel puțin două ori pe zi;
  • Tușitul/strănutatul în pliul cotului sau într-un șervețel;
  • Respectarea igienei la toaletă;
  • Menținerea igienei unghiilor și a hainelor;
  • Evitarea împărțitului obiectelor personale cu colegii.
  • Portul măștii de protecție sanitară în spațiile închise.

Totodată, revenirea la școală presupune și o readaptare la ritmul zilnic. INSP recomandă părinților să înceapă această tranziție cu câteva zile înainte de începerea cursurilor, prin stabilirea unui program regulat de somn, mese și activități care să includă și sarcini școlare sau recreative (lectură, sport, desen).

Articolul precedentUn program pilot pentru depistarea atrofiei musculare spinale la nou-născuți a fost lansat de Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor.
Articolul următorContract semnat pentru consolidarea seismică a Centrului de Diagnostic și Tratament din Pitești, asigurând siguranța serviciilor medicale