Pacienții oncologici de la Spitalul Județean Bistrița beneficiază de terapie prin mișcare în aer liber

0
239

Pentru prima dată, pacienții Secției de Oncologie Medicală a Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița sunt implicați într-un program de terapie prin mișcare în aer liber, conceput să le sprijine procesul de recuperare fizică și emoțională.

Organizate o dată la două săptămâni, în zilele de joi, aceste sesiuni includ exerciții de respirație, mișcări pentru menținerea tonusului muscular și chiar pași de dans. Scopul activităților este de a ajuta pacienții să-și recapete încrederea și buna dispoziție pe parcursul tratamentului oncologic.

Inițiativa a fost realizată cu sprijinul echipei multidisciplinare a secției, care cuprinde psihologul Loredana Drăgănescu, kinetoterapeutul Mihaela Berki, asistentul social Renata Racu, dieteticianul Cristina Archiudean și preotul Ciprian Boroș. De asemenea, s-au asigurat echipamentele necesare, precum saltele, steppere, bastoane și benzi elastice.

Articolul precedentANSP implicată în proiectul european privind consolidarea măsurilor medicale în situații de criză
Articolul următorPrim-ministrul României: Proiectele spitalelor cu finanțare întreruptă în PNRR vor fi reluate prin Programul Sănătate 2021–2027