Orban: Valoare record a decontărilor concediilor medicale în luna mai, de 600 de milioane de lei

0
495

Premierul Ludovic Orban a declarat, la începutul şedinţei de Guvern, că decontarea concediilor medicale a atins un record în luna mai, valoarea acestora fiind de 600 de milioane de lei.

Spre comparaţie, Orban a spus că în 2019, decontarea medie a fost de sub 100 de milioane de lei pe lună.

Orban a precizat că decontările de concedii medicale înseamnă bani care se întorc la companii, asigurând lichidităţi companiile respective.

Articolul precedentFederația Sanitas din România se pregătește de proteste după ridicarea stării de alertă
Articolul următorStarea de alertă, prelungită cu 30 de zile de Guvern