OMS și Japonia sprijină România în lupta împotriva tuberculozei

0
357

România înregistrează cel mai ridicat număr de cazuri noi și recidive de tuberculoză din UE, ceea ce face absolut necesare investițiile continue în detectarea și tratamentul bolii, arată datele Institutului Național de Sănătate Publică.

Pentru a sprijini consolidarea îngrijirii pacienților cu tuberculoză, Biroul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) în România a facilitat în ultimii ani donații de echipamente medicale, dispozitive de diagnostic și medicamente esențiale, cu sprijinul Guvernului Japoniei prin Asia-Europe Foundation (ASEF).

Cu ocazia Zilei Mondiale de Luptă Împotriva Tuberculozei, E.S. dl Takashi Katae, ambasadorul Japoniei în România, împreună cu dr. Uldis Mitenbergs, reprezentant OMS în România, au vizitat unitatea de bronhoscopie și laboratorul de diagnostic molecular din cadrul Institutului de Pneumofiziologie „Marius Nasta” din București, pentru a urmări în acțiune sprijinul oferit personalului medical aflat în prima linie de luptă împotriva tuberculozei.

Vizita a evidențiat modul în care capacitatea clinică și de diagnostic este consolidată prin cooperarea strânsă dintre Guvernul Japoniei, OMS și partenerii naționali.

În urma acestei colaborări, Institutul de Pneumologie „Marius Nasta” a beneficiat de:

  • Cartușe de diagnostic GeneXpert, livrate doi ani consecutivi, care extind capacitatea de testare moleculară rapidă pentru persoanele cu suspiciune de tuberculoză la nivel național.
  • Două bronhoscoape, care sporesc siguranța procedurilor, îmbunătățesc fluxul de pacienți și consolidează capacitatea de diagnostic respirator avansat.
  • Medicamente pentru tuberculoza multirezistentă (MDR-TB), oferind pacienților acces la tratamente moderne, complet orale, mai scurte și mai eficiente, cu o rată de succes și aderență îmbunătățite.

Organizația Mondială a Sănătății, împreună cu Guvernul Japoniei și partenerii naționali, rămâne angajată în consolidarea capacității României, creșterea siguranței pacienților și extinderea accesului la îngrijiri moderne pentru tuberculoză.

Articolul precedentDepresia postnatală afectează până la 15% dintre mame, atrag atenția psihologii Salvați Copiii România
Articolul următorSpitalul Județean Bacău oferă testare gratuită HPV pentru prevenirea cancerului de col uterin