Ministrul Sanatatii a semnat Ordinul prin care pacientii cu forme rare ale unor boli beneficiaza de tratament cu molecule noi

0
371

Ministrul Sanatatii, Nicolae Banicioiu, a semnat Ordinul prin care pacientii care sufera de forme rare ale unor boli precum cancerul, epilepsia, bolile endocrine, leucemia si boli neurologice degenerative vor beneficia de tratament cu molecule noi, potrivit unui comunicat de presa remis www.sanatateatv.ro

Documentul, publicat in Monitorul Oficial in data de 1 iulie 2014, aproba protocoalele terapeutice a celor 17 molecule fara echivalent terapeutic care au fost introduse pe lista de medicamente compensate si gratuite in luna mai a acestui an.

„Asa cum am promis, am finalizat cadrul legislativ necesar pentru actualizarea, in premiera, a listei de medicamente compensate si gratuite dupa sapte ani. Astfel, pacientii vor putea beneficia de tratament inovativ cu 17 molecule noi orfane, din care 9 sunt pentru tratamentul afectiunilor oncologice”, a declarat ministrul Sanatatii, Nicolae Banicioiu.

Cele 17 protoacoale terapeutice au fost realizate de catre comisiile de specialitate ale Ministerului Sanatatii si prevad metodologiile si criteriile de includere si excludere din tratamente, indicatiile pentru cele 17 molecule noi, precum si medicii care pot prescrie aceste medicamente.

De asemenea, protocoalele prevad si modificarea dozelor cauzate de reactiile alergice si monitorizarea terapeutica a medicamentelor si cea privind raspunsul la tratament. in aceste protocoale sunt precizate criteriile de intrerupere a tratamentului, dar si conditiile de reluare ale acestuia. Protocoale cuprind chiar si investigatiile recomandate pentru initierea terapiei si dozele ce trebuie administrate pentru fiecare afectiune.

Articolul precedentVasile Ciurchea, noul presedinte al Casei Nationale de Asigurari de Sanatate
Articolul următorImplantul mamar poate fi o necesitate in anumite cazuri si nu un capriciu