Ministerul Sanatatii: Stomatologia ar putea fi inclusa in Programul National de Preventie

0
363

Ministerul Sanatatii are in vedere introducerea stomatologiei in Programul National de Preventie pentru a reduce incidenta afectiunilor, in special la copii, potrivit unui comunicat de presa postat pe pagina de web a institutiei.

De asemenea, Ministerul Sanatatii doreste acoperirea cat mai larga a urgentelor in domeniul stomatologiei prin crearea unui cabinet de urgente stomatologice in Unitatile si Compartimentele de Primiri Urgente, serviciu ce ar putea fi asigurat prin pachetul de baza.

Aceste masuri au fost exprimate de conducerea Ministerului Sanatatii la intalnirea, din data de 22 octombrie 2013, cu reprezentantii Colegiului Medicilor din Romania. Subiectele abordate au vizat importanta sanatatii orale si impactul ei asupra sanatatii publice, serviciile stomatologice incluse in pachetul de baza, precum si modificarea prevederilor legale ce reglementeaza exercitarea profesiei.

Totodata reprezentantii Colegiului Medicilor Dentisti din Romania si-au exprimat sustinerea si disponibilitatea de a contribui la elaborarea normelor profesionale care descriu urgenta stomatologica.

„Cea mai mare parte din propunerile de modificare a Legii 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, inaintate anterior de CMDR, au fost apreciate si sunt in curs de preluare. Ministerul Sanatatii si Colegiul Medicilor Dentisti din Romania vor continua dialogul si vor avea consultari pe toate subiectele si politicile privitoare la medicina dentara”, se precizeaza in comunicatul de presa.

Articolul precedentInstitutul Clinic Fundeni: De la inceputul anului 2013 au fost realizate 100 de proceduri de transplant hepatic
Articolul următorPremiera intr-un centru privat de oftalmologie din Romania