Medicii de la Targu Mures au efectuat alsaselea transplant de cord al anului, in Romania

0
295

O echipa de medici romani, condusa de prof.dr.Horatiu Suciu, a efectuat, la Targu Mures, al şaselea transplant de cord din acest an din Romania, dupa o interventie de peste 10 ore.  Organul fusese prelevat la Spitalul Judeţean de Urgenţa „Dr Constantin Opriş” din Baia Mare de la un barbat cu anevrism cerebral si a fost transportat cu un elicopter SMURD la Targu Mures. 

„Am incheiat o intervenţie chirurgicala de transplant cardiac la un barbat de 42 de ani din Bucureşti, aflat intr-o stare extrem de grava de insuficienţa cardiaca. Practic, cu spitalizari repetate la intervale de sub o luna, pacientul avea nevoie de internari pentru a fi compensat, fiind intr-o stare avansata de insuficienţa cardiaca. Acest cord a venit ca o şansa pentru a-şi putea sa-şi continue viaţa. Evoluţia este incurajatoare, speram in continuare sa fie buna. A fost o intervenţie care a durat destul de mult, mai mult decat de obicei, a durat mai mult de 10 ore. Dar suntem optimişti intr-un rezultat bun. Nu trebuie sa uitam ca in aceste situaţii sunt pacienţi aflaţi la limita supravieţuirii şi care trebuie sa suporte astfel de intervenţii pentru a avea o şansa la viaţa. Este al şaselea transplant din acest an, este o cifra care ne menţine in continuare in acea zona intre 6 şi 10 transplanturi pe an. Nu cred ca mai are rost sa spunem ca este foarte puţin pentru o ţara, pentru un centru este acceptabil, dar e mult sub posibilitaţile noastre, ne-am dori sa facem mai multe, pentru ca pe listele noastre sunt mulţi pacienţi, foarte mulţi tineri cu astfel de patologii ameninţatoare de viaţa, care trebuie soluţionate prin aceste intervenţii”, a declarat, la finalul intervenţiei, dr. Suciu, şeful Clinicii de Chirurgie Cardiovasculara din cadrul Institutului de Urgenţa de Boli Cardiovasculare şi Transplant Targu Mureş. 

Potrivit Agerpres, barbatul de 42 de ani transplantat la Targu Mures a fost intalnit in urma cu cateva zile de catre dr. Horaţiu Suciu intr-un spital din Bucureşti, unde era internat in stare grava, cu puţine şanse de transplant, avand o grupa foarte rara de sange, insa doar dupa cateva zile a fost prelevat un cord compatibil cu grupa sangvina a acestuia. 

„Fiind o grupa rara de sange, nu poate primi decat de la grupa lui sange. Nu am avut de foarte mult timp acest tip de cord din grupa respectiva. intamplarea face ca, fiind in vizita intr-un spital din Bucureşti, l-am vazut, era internat pentru o decompensare. intamplarea a facut ca numai dupa cateva zile sa vina acest cord”, a adaugat Horatiu Suciu. 

Medicul a laudat munca angajatilor Spitalului Judeţean de Urgenţa „Dr Constantin Opriş” din Baia Mare care au inţeles importanţa donarii de organe şi au facut mari progrese, atat in ceea ce priveşte identificarea donatorilor, cat şi in privinţa ingrijirii lor.

Articolul precedentPrimaria Capitalei pregateste zeci de locuinte pentru personalul medical din Bucuresti
Articolul următorSperante pentru pacientii care sufera de Alzheimer: posibil tratament supus aprobarii in curand