Liber la retete gratuite si compensate

0
415

Medicii de familie reiau de astazi eliberarea retetelor compensate si gratuite, dupa ce, aproape o saptamana, pacientii au fost nevoiti sa plateasca pretul integral al tratamentelor. Decizia a fost luata miercuri seara, dupa 12 ore de negocieri, cand reprezentantii Casei Nationale de Asigurari de Sanatate si medicii au ajuns la un acord. „Normele privind Contractul-cadru pentru acordarea asistentei in 2010 reprezinta primii pasi de reforma dupa 20 de ani”, a declarat presedintele Patronatului Medicilor de Familie, dr. Doina Mihaila. La randu-I, presedintele Asociatiei Medicilor de Familie, dr. Rodica Tanasescu, a sustinut ca protocolul semnat miercuri „vrea sa rezolve probleme tehnice care au fost omise din cauza grabei”. „Dorim ca in viitor toate documentele sa fie discutate din timp, pentru ca sa nu se se mai ajunga la situatia din acest an”, a sustinut Tanasescu. Potrivit acesteia, schimbarile obtinute in urma negocierilor vizeaza cateva aspecte legate de sanctiuni si de ponderea procentelor acordate unor pacienti. Pe de alta parte insa, medicii de familie din teritoriu au continuat protestul. De exemplu, la Botosani, la primele ore ale diminetii, pacientii inca mai asteptau deznadajduiti ca medicii sa le elibereze retete pentru medicamente sau sa le dea bilete de trimitere la specialisti. Medicii de familie isi motiveaza gestul prin faptul ca deocamdata nu a ajuns nicio circulara privind semnarea unui acord intre cele doua parti.

Articolul precedentColegiul Medicilor din Romania sprijina pozitia medicilor de familie
Articolul următorLicitatiile pentru achizitionarea vaccinurilor pentru bebelusi sunt in derulare