Doua sectii ale Spitalului Judetean Tulcea, reabilitate cu fonduri europene

0
375

Reprezentanţii Consiliului Judeţean (CJ) Tulcea au anunţat luni ca s-a semnat contractul de lucrari pentru reabilitarea Secţiei de ortopedie şi a salii de sterilizare din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţa (SJU) Tulcea.

Anuntul a fost facut in cadrul conferintei de lansare a proiectului „Infrastructura transfrontaliera de sanatate”, in valoare totala de peste 3,7 milioane de euro. Perioada de implementare este de 36 de luni.

Tot in cadrul proiectului, care se deruleaza in comunitaţi de pe malurile romane şi ucrainene ale Dunarii, s-a semnat şi contractul de realizare a documentaţiei tehnice de reabilitare a unor secţii din Spitalul oraşenesc din Macin, a precizat Persida Costea, manager de proiect din partea Consiliului Judeţean Tulcea.

„in Ucraina, exista o procedura diferita de a noastra. Nu pot incepe achiziţiile pana cand nu primesc banii in cont. Zilele acestea vor primii banii şi se vor apuca de treaba”, a explicat Costea, citata de Agerpres.

Prin proiectul privind infrastructura de sanatate, partea ucraineana va reabilita un spital de pediatrie şi Spitalul dunarean al Consiliului regional Odessa, iar in Spitalul oraşenesc Macin, ca şi in secţia de ortopedie a SJU din Tulcea se va implementa sistemul de telemedicina.

„Temeledicina e cea mai simpla cale ca oricine sa aiba acces la servicii sigure şi de calitate. Telemedicina reduce costurile, permite medicilor sa comunice repede şi eficient cu pacienţii, dar şi intre ei, ca specialişti, anuleaza distanţele şi ofera oportunitaţi superioare celor pe care le ofera medicina clasica”, afirma managerul Spitalului oraşenesc Macin, Vasilica Dascalu.

Proiectul privind infrastructura de sanatate din Tulcea şi Ismail a fost iniţiat in urma cu cinci ani.

„Este un proiect care reuşeşte nu doar reabilitarea a patru spitale, ci sa aduca doua comunitaţi impreuna intr-un domeniu de maxima importanţa, nu doar pentru a rezolva probleme stringente care sunt pe infrastructura, ci şi pentru a crea oportunitaţi pentru viitor. Aici intervine conceptul de telemedicina”, a spus directorul Asociaţiei de Cooperare Transfrontaliera Dunarea de Jos din Galaţi, Natalia Budescu.

Articolul precedentDigitalizarea in sanatatesi impactul sau asupra populatiei
Articolul următorPacientii se vor putea programasi isi vor putea verifica rezultatele analizelor online, la trei spitale din Sibiu, din 2021