Donare de sânge la Primăria Capitalei: 50 de persoane au participat

0
268

Cincizeci de persoane, printre care angajați ai Primăriei Capitalei și locuitori ai Bucureștiului, au donat sânge într-o nouă sesiune desfășurată la sediul Primăriei Municipiului București, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină București.

Lucian Judele, Administratorul Public al Capitalei, a subliniat importanța acestui gest: „Fiecare donare de sânge este un act de solidaritate și responsabilitate civică. Bucureștiul, Capitala țării, trebuie să fie un exemplu de unitate și generozitate. Sunt mândru de implicarea din ce în ce mai mare a bucureștenilor și a colegilor din Primăria Capitalei, care înțeleg importanța acestui gest și impactul său direct asupra celor care au nevoie de ajutor. Continuăm să încurajăm aceste acțiuni, pentru că împreună putem salva vieți.”

Primăria Municipiului București și Centrul de Transfuzie Sanguină București încurajează bucureștenii să doneze sânge regulat. Pot dona orice persoană sănătoasă, cu vârsta între 18 și 65 de ani, care nu are afecțiuni cronice sau boli transmisibile.

Articolul precedentColaborare medicală aeriană: echipe din România și Sarajevo, antrenament comun pentru evacuări de urgență
Articolul următorRepublica Moldova: Au început instruirile pentru 300 de specialiști în sănătate privind asistența intrapartum la Institutul Mamei și Copilului