Administraţia Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti: Control DSP in curs la Maternitatea Giulesti

0
446

Administraţia Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti, ASSMB, a precizat ca niciunul dintre cei trei bebeluşi cu stafilococ auriu nu s-a reinternat in primele trei zile de la externare, iar potrivit definiţiei Organizaţiei Mondiale a Sanataţii „se considera infecţie nosocomiala” daca pacientul se reinterneaza in acest interval de timp, se arata intr-un comunicat remis SanatateaTV.ro. Cu toate acestea, in prezent, in cadrul Spitalului Clinic de Obstetrica şi Ginecologie „Panait Sarbu” se desfaşoara un control al Direcţiei de Sanatate Publica.

Conform sursei citate, unul dintre bebeluşi s-a nascut pe 29 martie şi s-a internat la Spitalul „Grigore Alexandrescu” pe 22 aprilie, adica dupa 25 de zile, şi a fost externat pe 28 aprilie.

Un al doilea bebeluş este in continuare internat la Spitalul „Grigore Alexandrescu”, cu suspiciuni de infectare cu stafilococ. El s-a nascut pe 12 aprilie şi s-a externat pe 15 aprilie din Maternitatea Giuleşti.

„La momentul externarii, bebeluşul a fost testat, culturile pe piele au fost negative, ceea ce inseamna ca era perfect sanatos. Ulterior, s-a prezentat la Spitalul „Grigore Alexandrescu” in data de 2 mai, adica dupa 21 de zile, cu sindrom febril”, susţine ASSMB.

Cel de-al treilea bebeluş s-a nascut pe 23 aprilie şi pe 25 aprilie s-a externat din maternitate. Pe 27 aprilie, a fost internat la Spitalul „Grigore Alexandrescu”, iar pe 6 mai a fost externat.

Ieri, Ministerul Sanatatii a anuntat intr-un comunicat ca stafilococul auriu a fost confirmat in cazul a doi copii nascuti la Maternitatea Giulesti si internati apoi la Spitalul „Grigore Alexandrescu”. Reprezentantii spitalului au vorbit despre trei cazuri. Inspectorii sanitari ai DSPMB, insotiti de medici epidemiologi din cadrul Compartimentului Supraveghere Epidemiologica si Control Boli Transmisibile, vor verifica pana pe 15 mai respectarea normelor de supraveghere, prevenire si limitare a infectiilor asociate actului medical, normelor tehnice privind curatenia, dezinfectia si sterilizarea, precum si normele tehnice privind gestionarea deseurilor rezultate din activitati medicale la Spitalul Clinic de Obstetrica şi Ginecologie „Panait Sarbu” , se arata in comunicatul ministerului.

De asemenea, Directia de Sanatate Publica a solicitat maternitatii sa transmita informatii referitoare la data internarii mamelor, datele de nastere ale copiilor, tipul nasterii, diagnosticul la externare, data externarii. Ministerul Sanatatii a mai cerutrezultatele testelor efectuate in cadrul autocontrolui, in sectiile de neo-natologie, obstetrica-ginecologie, bloc operator, sterilizare si biberonerie precum si rezultatele testarii personalului privind portajul.

in noiembrie-decembrie anul trecut, 45 copii nascuti la Maternitatea Giulesti au fost infectati cu stafilococ auriu meticilino rezistent, iar internarile au fost suspendate timp de 3 saptamani, incepand din 30 noiembrie. 27 de angajati ai maternitatii au fost confirmati de probele de laborator ca fiind purtatori sanatosi ai stafilococului auriu.

Sorina Pintea anunta atunci ca medicii de la Giulesti si unitatea sanitara au primit amenzi care insumeaza 10.000 de lei in urma controlului Directiei de Sanatate Publica.

Articolul precedentDoi copii nascuti la Maternitatea Giulesti, infectati cu stafilococul auriu
Articolul următorPintea: Inca doi copii diagnosticati cu stafilococ auriu, internati la Spitalul „Grigore Alexandrescu”