Acord de colaborare între UMF „Carol Davila” și Universitatea Showa din Tokyo

0
546

sursa foto: Viorel Jinga/Facebook

Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila”(UMFCD) din București a semnat un acord de colaborare cu Universitatea Showa din Tokyo, Japonia, „marcând astfel un pas important în dezvoltarea relațiilor internaționale și a schimburilor academice”, anunță prof. univ. dr. Viorel Jinga, rectorul UMFCD.

Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila” a primit recent o delegație de la Universitatea Showa din Tokyo, Japonia.

„Un moment deosebit al vizitei a fost participarea delegației, formată din Prof. Miki Izumi și Prof. Miyuki Hashimoto, la lucrările Consiliului de Administrație al UMFCD. În cadrul acestei întâlniri, s-au discutat diverse oportunități de colaborare între cele două universități. Cu această ocazie, dl. Prof. Univ. Dr. Viorel Jinga, Rectorul UMFCD, a semnat un acord de colaborare cu Universitatea Showa, marcând astfel un pas important în dezvoltarea relațiilor internaționale și a schimburilor academice”, a scris prof. univ. dr. Viorel Jinga, pe pagina sa de Facebook.

Delegația niponă a vizitat, totodată, o serie de facilități educaționale și clinice.

„Delegația niponă a avut ocazia să viziteze o serie de facilități educaționale şi clinice, precum Palatul Facultății de Medicină și Spitalul Universitar de Urgență București, unde au purtat discuţii cu dl. Prof. Univ. Dr. Dragoş Vinereanu, preşedintele Senatului UMFCD şi dl. Prof. Univ. Dr. Cătălin Cîrstoiu, decanul Facultăţii de Medicină. Programul a inclus şi o vizită la centrele de simulare de ultimă generație, precum și facilitățile de cazare, coordonate de dl. Prof. Univ. Dr. Silviu Pițuru, Prorector”, a mai spus prof. univ. dr. Viorel Jinga.

„Suntem entuziasmați de perspectivele acestei colaborări și de oportunitățile pe care le va oferi studenților și cadrelor didactice de la ambele instituții”, a mai transmis prof. univ. dr. Viorel Jinga, rectorul Universității de Medicină și Farmacie „Carol Davila”.

Articolul precedentNu renunţăm la principala noastră solicitare: 20% pentru toţi lucrătorii din sistemul sanitar, avertizează liderii Sanitas
Articolul următorSJU Buzău: Programul de vizită, suspendat ca urmare a creșterii numărului infecţiilor respiratorii