Servicii medicale îmbunătățite pentru peste 24.000 de locuitori din zona de graniță România-Ucraina

0
191

Peste 24.000 de locuitori din Moftin (județul Satu Mare), Câmpulung la Tisa (județul Maramureș) și orașul Viškovo din Ucraina vor avea acces la servicii medicale îmbunătățite printr-un proiect transfrontalier, finanțat cu mai mult de 1,5 milioane de euro.

Conform informațiilor postate luni de Instituția Prefectului Satu Mare pe Facebook, la Moftin a fost organizată conferința de lansare a proiectului „Sănătate pentru comunitățile din zona de graniță – Parteneriat transfrontalier pentru accesul la un sistem de îngrijire comunitară”. Proiectul este implementat de un parteneriat care îl are ca lider pe comuna Moftin, alături de partenerii din comuna Câmpulung la Tisa și orașul Viškovo din Ucraina.

„Proiectul este finanțat cu 1,54 milioane de euro prin Programul Interreg VI-A Next România – Ucraina 2021-2027, iar la finalizarea acestuia vor fi înființate trei centre medicale noi și vor fi achiziționate echipamente moderne, astfel încât peste 24.000 de locuitori să beneficieze de servicii medicale de calitate”, se arată în comunicatul prefecturii.

Subprefectul Ioan Tibil, prezent la eveniment, a subliniat importanța acestui demers ca un model de colaborare transfrontalieră.

„Acest proiect este un exemplu de colaborare eficientă transfrontalieră și un pas important spre îmbunătățirea accesului la servicii de sănătate moderne pentru locuitorii din zonele de graniță. Le urăm mult succes în realizarea obiectivelor și în transformarea acestui demers într-un model de bună practică la nivel regional! Totodată, apreciem în mod deosebit preocuparea constantă a autorităților locale din comuna Moftin pentru dezvoltarea și modernizarea serviciilor de sănătate în mediul rural. Investițiile susținute în infrastructura medicală demonstrează angajamentul ferm față de nevoile reale ale cetățenilor și dorința de a asigura accesul echitabil la îngrijiri medicale pentru toți locuitorii, indiferent de zona în care trăiesc”, a transmis subprefectul.

Articolul precedent65 de cazuri noi de COVID-19 în județul Vâlcea, majoritatea copii, anunță DSP
Articolul următorModificări la regulamentul suplimentelor alimentare pentru siguranța consumatorilor din Republica Moldova