65 de cazuri noi de COVID-19 în județul Vâlcea, majoritatea copii, anunță DSP

0
141

Direcția de Sănătate Publică Vâlcea anunță că, în intervalul 11–25 august, au fost confirmate 65 de cazuri de infectare cu virusul SARS-CoV-2 în județ. Cele mai multe îmbolnăviri, 39 la număr, au fost în rândul copiilor, iar restul – 26 – la adulți. Din total, patru pacienți, doi copii și doi adulți, au necesitat spitalizare din cauza formelor mai grave de boală.

DSP transmite o atenționare adresată părinților: la apariția simptomelor precum tuse, febră, pierderea gustului sau mirosului, precum și vărsături și diaree nelegată de alimentație, se impune consultarea imediată a medicului de familie sau prezentarea la cea mai apropiată unitate medicală.

De asemenea, autoritățile sanitare recomandă evitarea zonelor aglomerate și izolarea persoanelor testate pozitiv pentru a limita răspândirea virusului, în special în comunități.

Articolul precedentComunicarea, esențială în tratamentul pacienților oncologici, atrage atenția Institutul Oncologic din Cluj
Articolul următorServicii medicale îmbunătățite pentru peste 24.000 de locuitori din zona de graniță România-Ucraina