3.850 cazuri noi de COVID-19 în România, cu o creștere de 87,2% față de săptămâna trecută, anunță INSP

0
300

În perioada 18 – 24 august, Institutul Național de Sănătate Publică a comunicat o creștere semnificativă a cazurilor noi de infectare cu SARS-CoV-2, fiind raportate 3.850 de îmbolnăviri, ceea ce reprezintă o majorare de 87,2% comparativ cu săptămâna anterioară.

Din totalul noilor cazuri, 936 sunt persoane reinfectate, testate pozitiv după o perioadă mai mare de 90 de zile de la prima infectare sau o reinfectare anterioară.

Tot în această perioadă, a fost confirmat decesul unei femei în vârstă de peste 80 de ani, diagnosticată cu COVID-19 și care suferea și de alte afecțiuni asociate.

Numărul testelor efectuate în această săptămână a fost de 469 pentru RT-PCR și 12.105 teste rapide antigenice, cu o creștere de 60% comparativ cu săptămâna anterioară. Rata de pozitivare a crescut la 30,6%, cu 6,3% mai mult decât în săptămâna precedentă.

Până acum, în România au fost raportate un total de 3.593.488 de cazuri confirmate de infectare cu SARS-CoV-2, iar numărul persoanelor decedate din cauza acestei boli a ajuns la 69.269.

Articolul precedentContribuția la sănătate impusă pentru aproape 12.000 de persoane din județul Brașov
Articolul următorAlergiile la ambrozie se intensifică în Arad: 80% dintre pacienții cabinetului de alergologie afectați de polen