Formarea medicilor stomatologi trebuie adaptată la capacitatea reală de integrare în sistemul sanitar, atrage atenția PMSR

0
68
răspunderea disciplinară a medicului stomatolog

Patronatul Medicilor Stomatologi din România (PMSR) susține necesitatea unei analize periodice a numărului de locuri alocate pregătirii viitorilor medici stomatologi, astfel încât acesta să fie corelat cu situația actuală a profesiei, cu necesarul de servicii medicale al populației și cu capacitatea sistemului sanitar de a integra noii absolvenți.

Organizația susține necesitatea unei analize transparente privind cifra de școlarizare în medicina dentară, astfel încât formarea profesională să fie corelată cu necesarul real de servicii medicale, distribuția teritorială a medicilor, posibilitățile de pregătire clinică și perspectivele de integrare profesională după finalizarea studiilor.

PMSR atrage atenția că menținerea unor capacități de școlarizare care nu sunt fundamentate periodic prin date concrete poate genera dezechilibre atât pentru profesia de medic stomatolog, cât și pentru sistemul de sănătate.

„O politică responsabilă în domeniul formării medicale trebuie să asigure un echilibru între capacitatea instituțiilor de învățământ, calitatea pregătirii clinice, necesarul real de profesioniști și perspectivele de integrare ale absolvenților”, transmite Patronatul Medicilor Stomatologi din România.

Potrivit organizației, orice ajustare a cifrei de școlarizare trebuie să fie rezultatul unei metodologii naționale unitare și al unei analize de impact independente. Aceasta trebuie să țină cont de diferențele dintre capacitatea maximă autorizată și numărul efectiv de studenți, dintre locurile finanțate de la buget și cele cu taxă, precum și dintre absolvenții care își continuă activitatea profesională în România și cei care aleg să plece în străinătate după finalizarea studiilor.

PMSR subliniază că simpla creștere a numărului de medici stomatologi la nivel național nu rezolvă automat problema accesului la servicii medicale în mediul rural și în comunitățile deficitare. Dezechilibrele teritoriale trebuie abordate prin măsuri distincte de finanțare, stimulare și dezvoltare a infrastructurii medicale.

În acest context, Patronatul Medicilor Stomatologi din România solicită constituirea unui grup de lucru interinstituțional din care să facă parte reprezentanți ai Ministerului Educației și Cercetării, Ministerului Sănătății, ARACIS, Colegiului Medicilor Stomatologi din România, organizațiilor patronale ale furnizorilor de servicii de medicină dentară, universităților și ai tinerilor medici stomatologi.

Obiectivul acestui grup ar trebui să fie elaborarea unui mecanism predictibil și periodic pentru stabilirea cifrei de școlarizare, bazat pe indicatori verificabili și pe o analiză realistă a capacității de pregătire și absorbție profesională.

Patronatul precizează că inițiativa și formularul aflate în circulație în spațiul profesional nu sunt administrate de PMSR, iar decizia de susținere și semnare aparține individual fiecărui medic stomatolog, după consultarea documentelor puse la dispoziție de inițiatori.

Organizația susține însă că numărul locurilor din învățământul de medicină dentară trebuie adaptat periodic la capacitatea reală de formare, la perspectivele profesionale ale absolvenților și la nevoile sistemului de sănătate.

„Formarea unui număr mai mare de absolvenți decât poate integra în condiții sustenabile sistemul nu reprezintă, în sine, o politică de sănătate publică. Calitatea pregătirii, accesul echitabil la servicii și integrarea profesională responsabilă trebuie să primeze în fața criteriilor exclusiv cantitative”, transmite Patronatul Medicilor Stomatologi din România.

Articolul precedentConstrucția Spitalului Pediatric Monobloc din Cluj-Napoca avansează, lucrările de fundație sunt în desfășurare
Articolul următorExperți internaționali în chirurgia sânului, tratamentul cancerului mamar și reconstrucția mamară, reuniți la Bucharest Breast Meeting 2026