Farmaciile din Cluj, transformate în 351 de puncte de ajutor în contextul caniculei

0
62

În contextul caniculei, 351 de farmacii din 65 de localități din județul Cluj vor funcționa ca puncte de prim ajutor, în baza reactivării unui protocol dintre Direcția de Sănătate Publică Cluj și Colegiul Farmaciștilor din România – Filiala Cluj, a anunțat Instituția Prefectului – Județul Cluj.

Farmaciile vor asigura puncte de prim ajutor, distribuirea de apă potabilă, acordarea de asistență medicală de urgență în limitele competențelor și cooperarea cu SMURD și Serviciul de Ambulanță Județean Cluj.

De asemenea, autoritățile au transmis către unitățile administrativ-teritoriale din județ măsurile stabilite de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Cluj pentru sezonul cald.

Autoritățile recomandă populației următoarele măsuri:

• deplasările sunt recomandate în primele ore ale dimineții sau seara, pe cât posibil prin zone umbrite, alternând deplasarea cu repausul, în spații dotate cu aer condiționat (magazine, spații publice);
• evitați aglomerațiile, expunerea la soare, efortul fizic intens între orele 11.00-18.00;
• purtați haine lejere, subțiri, deschise la culoare, pălării și ochelari de soare;
• consumați 1,5-2 litri de lichide pe zi, nu prea reci, apă, sucuri naturale din fructe și ceaiuri călduțe (soc, mușețel, urzici);
• mâncați fructe și legume (pepene, prune, roșii) sau iaurt (echivalentul unui pahar cu apă); mâncați echilibrat și variat insistând pe produsele cu valoare calorică mică;
• evitați băuturile ce conțin cofeină (cafea, ceai negru sau verde, cola), zahăr (sucurile carbogazoase) în cantitate mare;
• evitați alimentele cu un conținut sporit de grăsimi, în special de origine animală;
• nu consumați alcool – vă deshidratează și vă transformă într-o potențială victimă a caniculei;
• mențineți legătura cu persoanele în vârstă (rude, vecini, persoane cu dizabilități), interesându-vă de starea de sănătate a acestora și oferiți-le asistență ori de câte ori au nevoie;
• nu lăsați copiii/animalele de companie singuri/singure în autoturisme;
• cereți sfatul medicului de familie la cel mai mic semn de suferință, manifestat de dumneavoastră sau copilul dumneavoastră!
• persoanele care suferă de diferite afecțiuni își vor continua tratamentul, conform indicațiilor medicului; este util ca în perioada caniculară să se consulte medicul curant, în vederea adaptării schemei terapeutice la condițiile existente;
• pentru ameliorarea condițiilor la locul de muncă se va reduce intensitatea și ritmul activităților fizice, se va alterna efortul dinamic cu cel static și alternarea perioadelor de lucru cu perioadele de repaus, în locuri umbrite ori ventilate corespunzător.

„În perioadele cu temperaturi extreme, protejarea sănătății populației este o prioritate. Prin reactivarea acestui protocol ne asigurăm că farmaciile din județul Cluj devin puncte accesibile de sprijin pentru cetățeni, oferind apă, informații și asistență de primă necesitate. Îi îndemn pe clujeni să respecte recomandările specialiștilor și să acorde o atenție deosebită persoanelor vulnerabile, pentru a preveni efectele negative ale caniculei”, a declarat prefectul județului Cluj, doamna Maria Forna.

Articolul precedentLucrările de extindere și modernizare la Secția Oncologie a SJU Satu Mare au fost finalizate
Articolul următorAbordare interdisciplinară pentru biomateriale avansate destinate regenerării osoase în cadrul Centrului de Inovație și e-Health al UMF „Carol Davila” București