SCJU Sibiu realizează în premieră o artroplastie parțială de șold bilateral, efectuată în același timp operator

0
707
Foto: SCJU Sibiu

O premieră medicală a fost realizată la Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu, unde echipa Secției Ortopedie-Traumatologie a efectuat o artroplastie parțială de șold bilateral simultan pe ambele șolduri, într-o intervenție chirurgicală deosebit de complexă.

Pacienta, în vârstă de 73 de ani, a fost adusă în Unitatea de Primiri Urgențe cu dureri intense și imposibilitatea de a se deplasa. Investigațiile au evidențiat o fractură bilaterală de col femural, o patologie gravă și extrem de rar întâlnită. Având în vedere complexitatea cazului, echipa medicală a decis efectuarea intervenției simultane pe ambele șolduri, procedură cu un grad ridicat de dificultate.

Operația a fost un succes, iar evoluția pacientei este favorabilă. În prezent, aceasta se află în proces de recuperare și își poate relua deplasarea.

Echipa operatorie a fost alcătuită din:

  • Dr. Nicolas Ion – medic specialist ortoped

  • Dr. Diconi Alexandru, Dr. Turcu Alexandru, Dr. Mateescu Sergiu, Dr. Hammad Hani – medici rezidenți

  • Dr. Sorea Anca – medic anestezist

  • Carmina Tulbure – asistent bloc operator

Articolul precedent41 de tratamente noi vor fi incluse pe lista medicamentelor compensate și gratuite, anunță ministrul Sănătății
Articolul următorRepublica Moldova consolidează parteneriatul cu UE pentru servicii medicale moderne