Accesul echitabil la noile vaccinuri antituberculoase, prioritate globală într-un nou raport OMS

0
217

Accesul echitabil la noile vaccinuri împotriva tuberculozei rămâne o provocare majoră, avertizează Organizația Mondială a Sănătății (OMS) într-un raport prezentat astăzi la reuniunea miniștrilor sănătății G20 de la Limpopo, Africa de Sud. Documentul subliniază necesitatea unor strategii curajoase de finanțare și distribuție pentru adolescenți și adulți din țările afectate sever de boală.

Raportul, intitulat „Catalizarea soluțiilor pentru acces global echitabil la finanțare durabilă pentru noile vaccinuri împotriva tuberculozei destinate adulților și adolescenților”, analizează barierele și blocajele care ar putea împiedica accesul prompt, echitabil și durabil la aceste vaccinuri. Potrivit OMS, vaccinurile antituberculoase noi au potențialul de a salva milioane de vieți și de a schimba semnificativ cursul epidemiei. Directorul general al OMS, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a subliniat că „Noile vaccinuri antituberculoase au potențialul de a salva milioane de vieți mai rapid și de a schimba cursul epidemiei. Prin valorificarea puterii științei, a parteneriatului și a finanțării, putem realiza viziunea noastră comună de a pune capăt tuberculozei.”

Raportul a fost elaborat de Grupul de lucru pentru finanțare și acces al Consiliului Acceleratorului de Vaccinuri Antituberculoase, convocat în colaborare cu OMS, Guvernul Africii de Sud și Gavi, Alianța pentru Vaccinuri. Documentul evidențiază șase acțiuni prioritare pentru a asigura un acces echitabil și durabil: dezvoltarea de instrumente catalitice, generarea de dovezi la nivel de țară, mobilizarea finanțării, promovarea producției regionale în zonele cu povară ridicată a TB, asigurarea transparenței pieței și transferul de tehnologie către producătorii locali.

Potrivit OMS, vaccinurile antituberculoase pentru adolescenți și adulți sunt esențiale pentru a transforma și accelera lupta împotriva TB, cea mai mortală infecție infecțioasă din lume. În fiecare an, peste 10 milioane de persoane se îmbolnăvesc de tuberculoză, iar peste un milion mor din cauza bolii, majoritatea în țările cu venituri mici și medii, aproximativ 70% din aceste cazuri fiind concentrate în statele și regiunile G20.

Deși vaccinul BCG, administrat copiilor, protejează împotriva formelor severe de tuberculoză la sugari și copii mici, acesta oferă o protecție limitată și variabilă împotriva tuberculozei pulmonare la adolescenți și adulți. În prezent, sunt în dezvoltare clinică cel puțin 16 noi candidați la vaccin antituberculos, dintre care șase se află în studii clinice de fază III.

Raportul OMS avertizează că cererea globală de vaccinuri antituberculoase va depăși oferta în primii ani după lansare, estimând că între 2030 și 2040 vor fi necesare peste 3 miliarde de scheme de vaccinare, majoritatea în țările cu povară mare de TB. Costurile de achiziție sunt estimate între 5 și 8 miliarde de dolari pentru această perioadă, fără a include livrarea vaccinurilor și consolidarea sistemelor de sănătate pentru implementare. În prezent, nu există fonduri dedicate pentru noile vaccinuri, iar țările și donatorii trebuie să facă compromisuri între investițiile în vaccinuri, programele existente de imunizare și alte priorități de sănătate.

Soluții pentru asigurarea accesului echitabil la noile vaccinuri antituberculoase 

Pe baza blocajelor identificate în analiza contextuală, raportul prezintă 6 soluții pentru depășirea provocărilor legate de asigurarea accesului echitabil la noile vaccinuri antituberculoase: 

  • utilizarea unor instrumente catalitice de finanțare globală și de modelare a pieței, cum ar fi angajamentele avansate de piață și garanțiile de volum, pentru a stimula producătorii să își extindă capacitatea și să negocieze prețuri mai accesibile; 
  • generarea de dovezi timpurii, la nivel de țară, cum ar fi previziuni ale cererii, analize cost-eficiență și studii de impact bugetar care să ghideze adoptarea vaccinurilor la nivel național;  
  • clarificarea angajamentelor de finanțare internă disponibile și a finanțării din partea donatorilor, care pot ajuta la identificarea lacunelor și la mobilizarea resurselor; 
  • să stabilească o platformă de coordonare pentru alinierea părților interesate din domeniul cererii și ofertei, susținută de foi de parcurs comune și dialog regulat care pot ajuta la sincronizarea cronologiilor dintre producție, finanțare și accesul la nivel de țară; 
  • a partaja informații cheie despre aprovizionarea cu produse, importante pentru accesul echitabil și care nu sunt sensibile din punct de vedere comercial, pentru a sprijini planificarea la nivel național și consolidarea încrederii prin transparența pieței; și 
  • promovarea transferului de tehnologie și a acordării de licențe către cel puțin un producător din fiecare regiune cu povară ridicată pentru a consolida securitatea aprovizionării regionale, asumarea responsabilității regionale și acceptarea vaccinurilor. 

Modelările arată că, dacă este aprobat și extins rapid, pe o perioadă de 25 de ani, un vaccin cu o eficacitate de 50% în prevenirea bolii tuberculozei la adolescenți și adulți ar putea evita până la 76 de milioane de cazuri de tuberculoză, 8,5 milioane de decese, 42 de milioane de cure de antibiotice și până la 42 de miliarde de dolari americani în costuri cu care se confruntă gospodăriile afectate de tuberculoză.  

Elaborarea și implementarea strategiilor de finanțare și acces de către țări reprezintă un pas esențial în planificarea și accesul echitabil la noile vaccinuri împotriva tuberculozei odată ce acestea devin disponibile. 

„Cu o conducere și o colaborare puternice la nivel global, OMS va colabora cu toate părțile interesate pentru a promova aceste soluții prin intermediul Grupului de lucru pentru finanțare și acces. OMS salută conducerea continuă a membrilor Grupului de lucru în acest efort global, inclusiv stabilirea unei agende de acțiuni și a următorilor pași”, transmit reprezentanții OMS.  

Articolul precedentCinci ambulanțe noi, echipate integral, ajung la Serviciul Județean de Ambulanță Gorj, anunță Ministerul Sănătății
Articolul următorScădere semnificativă a concediilor medicale nejustificate în sistemul sanitar, anunță Ministerul Sănătății