Ministrul Sănătății: Centrul de Radioterapie din Pitești, finanțat cu 20 milioane de euro prin fonduri europene nerambursabile

0
181

Ministerul Sănătății informează că lucrările pentru Centrul de Radioterapie al Spitalului Județean de Urgență Pitești continuă, fiind vorba despre o investiție în valoare totală de 20 milioane de euro. Proiectul, inițiat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), beneficiază acum de finanțare nerambursabilă prin Programul Operațional Sănătate (POS).

Potrivit ministrului Sănătății, Alexandru Rogobete, lucrările avansează într-un ritm susținut, iar finalizarea este estimată pentru anul viitor.

Centrul de Radioterapie va oferi pacienților oncologici din județul Argeș și din regiune acces la tratament specializat mai aproape de casă, cu aparatură modernă și condiții care reduc necesitatea deplasărilor îndelungate, într-un moment în care fiecare zi contează.

Ministrul subliniază că obiectivul Ministerului Sănătății este clar: toate proiectele demarate în domeniul sănătății vor fi finalizate, indiferent dacă finanțarea a fost schimbată sau transferată între programe europene.

Oficialul a mulțumit echipelor implicate în realizarea proiectului – de la nivel central și local – inclusiv echipei Ministerului Fondurilor Europene, conducerii Consiliului Județean Argeș și echipei medicale de la Spitalul Județean, pentru seriozitate și implicare constantă.

„Nu construim doar ziduri și aparatură, construim speranță, încredere și vieți salvate”, a transmis ministrul.

Articolul precedentMinisterul Sănătății: Investiție de 55 de milioane de euro pentru noul corp al Spitalului Județean din Alba Iulia, cu finalizare estimată în 2026
Articolul următorInstitutul Regional de Oncologie din Timișoara va fi finalizat cu finanțare europeană de 240 milioane euro