Obezitatea în România crește riscul de cancer – Spitalul CF Timișoara oferă consiliere nutrițională gratuită

0
247
Spitalul CF Timisoara

Potrivit Organizației Mondiale a Sănătății, unul din trei români se confruntă cu obezitatea. Estimările arată că, până în 2030, în România ar putea exista aproape 11 milioane de adulți cu exces de greutate sau obezitate.

Excesul ponderal este un factor de risc major pentru apariția cancerului. Studiile arată că există o legătură clară între kilogramele în plus și mai multe tipuri de cancer, în special cancerul de sân la femeile aflate în postmenopauză și cancerul endometrial. În schimb, scăderea ponderală poate reduce semnificativ incidența acestor tipuri tumorale.

Pentru a sprijini prevenția și controlul obezității, în Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara funcționează un Cabinet de Diabet Zaharat, Nutriție și Boli Metabolice. Aici, pacienții beneficiază, pe lângă alte investigații medicale, și de consiliere nutrițională personalizată.

Consultațiile sunt realizate de dr. Cristina Ilie, medic primar Diabet, Nutriție și Boli Metabolice, și sunt gratuite, pe baza unei trimiteri de la medicul de familie.

Articolul precedentMinisterul Sănătății: 35 de medicamente, introduse pe listele de compensate. Ordinul, în transparență decizională
Articolul următorHeliport SMURD și legătură directă la UPU în cadrul extinderii parcării Spitalului Județean Galați