Proiectul de ordonanță privind sănătatea, evaluat de Colegiul Medicilor în colaborare cu Ministerul Sănătății și CNAS

0
347

Colegiul Medicilor din România (CMR) a analizat imediat proiectul de Ordonanță pentru modificarea și completarea unor acte normative și pentru stabilirea unor măsuri în domeniul sănătății, publicat în transparență decizională pe 20 august 2025.

Președinta CMR, prof. univ. dr. Cătălina Poiană, a demarat discuții instituționale cu reprezentanții Ministerului Sănătății și ai Casei Naționale de Asigurări de Sănătate pentru a clarifica intențiile și bazele care au stat la fundamentul propunerilor legislative.

„În cursul zilei de astăzi, Colegiul Medicilor din România va transmite puncte de vedere detaliate și argumentate, vizând aspectele esențiale ale proiectului,” au anunțat reprezentanții CMR.

Colegiul Medicilor din România va susține prevederi care vor viza dezvoltarea și îmbunătățirea serviciilor destinate pacienților, profesiei medicale, inclusiv prevederi care vizează respectarea legislației.

Colegiul Medicilor din România reafirmă angajamentul său de a susține un cadru legislativ coerent și corect fundamentat,” se mai arată în postarea oficială.

Articolul precedentSpitalul de Pediatrie Pitești introduce un nou Computer Tomograf performant pentru investigații rapide și sigure
Articolul următorMinistrul Sănătății anunță că primul Centru de Mari Arși complet funcțional din România va fi inaugurat la Timișoara până la sfârșitul anului