Programul național ECMO finanțează tratamentul insuficienței respiratorii severe la Spitalul Victor Babeș din Timișoara

0
256
foto: Spitalul „Victor Babes” Timisoara

Spitalul de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie „Dr. Victor Babeș” din Timișoara a fost integrat în programul național Acțiuni Prioritare – ECMO, lansat de Ministerul Sănătății. Prin această inițiativă, se asigură finanțarea utilizării tehnologiei ECMO pentru pacienții cu insuficiență respiratorie severă, oferindu-le șansa de a-și recupera funcția pulmonară în mod natural.

Tehnologia ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation) permite oxigenarea sângelui și eliminarea dioxidului de carbon când plămânii nu mai îndeplinesc aceste funcții vitale, purtând efectiv organul pe „repous”. Aparatul oferă timp prețios necesar refacerii pulmonare.

„Structura acestui aparat este asemănătoare cu cea a alveolelor pulmonare. Aceasta dă posibilitatea aparatului să preia activitatea organului respirator. ECMO, în fapt, înlocuiește plămânii pe perioada în care aceștia se refac. În general, sunt necesare 2‑4 săptămâni pentru vindecarea plămânului timp în care oxigenarea organismului este făcută cu ajutorul dispozitivului, atunci când vorbim de boli infecțioase grave. În Secția de Terapie Intensivă a Spitalului Victor Babeș avem două aparate ECMO”, spune Dr. Mirela Poroșnicu, șef secție ATI Spitalul de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie Dr. Victor Babeș Timișoara.

În medie, 6–7 pacienți pe an beneficiază de acest tratament în secția de ATI, costul per utilizare crescând între 8.000 și 10.000 de euro. În primele luni ale anului curent, trei pacienți au fost deja tratați cu ajutorul ECMO.

„Includerea Spitalului Victor Babeș în programul Ministerului Sănătății înseamnă posibilitatea obținerii de fonduri pentru achiziționarea KIT-urilor necesare pacienților cu afectare pulmonară severă. Până acum doar centrele regionale beneficiau de asemenea fonduri pentru asistarea extracorporeală în cazurile de insuficiență respiratorie severă. Au existat situații când am cerut ajutorul colegilor de la Spitalul Județean, pentru preluarea pacienților. Vreau să le mulțumesc colegilor de la ATI de la Spitalului Județean, dar și ministrului Alexandru Rogobete pentru includerea Spitalului Babeș în acest program”, afirmă Dr. Poroșnicu.

Tratamentul cu ECMO este rezervat pacienților care îndeplinesc criterii stricte, precum afectarea pulmonară în proporție de peste 80%, hipoxie severă refractară la tratamentele convenționale și absența bolilor terminale care să facă procedeul inutil.

Articolul precedentCaravana cu Medici și DSP Brașov colaborează pentru creșterea accesului la servicii medicale preventive în comunitățile locale
Articolul următorRetinopatia diabetică proliferativă apare de 25 de ori mai des în rândul pacienților cu diabet, atrage atenția Spitalul Agrippa Ionescu