Semnal de alarmă! Doar trei medici doritori în Suceava pentru centrele de vaccinare

0
511

Primarul orașului Suceava, Ion Lungu, trage un semnal de alarmă și spune că în municipiul Suceava nu pot fi deschise centre de vaccinare împotriva COVID-19 din cauza lipsei cadrelor medicale dispuse să le deservească.

„Noi am avut discuţii la DSP, ne-am adresat Colegiului Medicilor cu o adresă, am avut discuţii la Primărie cu preşedinta asociaţiei medicilor de familie, cu medici de familie. Ne-ar trebui o structură de minim zece medici, 20 de asistenţi medicali şi zece registratori, dacă mergem pe un singur flux de vaccinare. Din păcate, sunt doar trei medici doritori. Nu avem un echipaj complet să deschidem măcar un centru. Noi vrem să deschidem, în primă etapă, două centre, cum am discutat şi cu DSP, cel de la Colegiul Naţional ”Ştefan cel Mare” şi cel de la Şcoala nr 11 din cartierul Burdujeni”, a declarat primarul Ion Lungu în cadrul unei conferințe de presă susținută miercuri, informează Agerpres.

Potrivit edililului sucevean, medicii nu vor să fie coordonatori de centre de vaccinare deoarece nu se dă indemnizaţie suplimentară.

„Din punctul lor de vedere, spuneau medicii de familie, medicul coordonator, care are cea mai mare responsabilitate la acest centru de vaccinare, ar trebui să aibă indemnizaţie suplimentară. Medicii sunt plătiţi cu 90 de lei pe oră, asistenţii medicali cu 45 de lei pe oră, iar registratorii cu 20 de lei pe oră”, a mai menționat Ion Lungu.

Primarul a făcut apel, în cadrul conferinței de presă, la medici să se implice în acțiunea de vaccinare împotriva noului coronavirus și a subliniat dorința populației de a se vaccina, potrivit sursei citate.

În municipiul Suceava funcţionează un centru de vaccinare la SJU. În județ funcționează centrele de la spitalele municipale din Rădăuţi, Fălticeni şi Câmpulung Moldovenesc, la spitalele orăşeneşti din Gura Humorului şi Siret, precum şi cel amenajat la stadionul din Vatra Dornei.

Articolul precedentFranța: Fiecare francez va beneficia de vaccin anti-COVID-19 până la sfârșitul verii
Articolul următorA crescut numărul pacienților internați la Terapie Intensivă