Copii intoxicati cu insecticid la Spitalul de Pediatrie din Pitesti

0
446

Şapte copii internati la Spitalul de Pediatrie din Pitesti au fost intoxicati cu insecticid dupa ce saloanele in care dormeau au fost stropite cu substante deratizante. Nu doar pacientii au fost afectati ci si cadrele medicale.

in timpul actiunii de deratizare, saloanele au fost eliberate, insa copiii au fost adusi inapoi la doar cateva ore, inhaland astfel substabtele toxice. La scurt timp, au inceput sa apara si primele simptome. Copiii au acuzat probleme de respiratie si tuse. in prezent, acestia sunt tratati pentru intoxicatie cu insecticid.

Parintii sunt revoltati si ameninta ca vor da in judecata conducerea spitalului. Mai mult, oamenii sustin ca vor sesiza si Ministerul Sanatatii.

Reprezentantii spitalului de Pediatrie din Pitesti au refuzat sa comenteze incidentul.

Articolul precedentO noua metoda de diagnosticare a malariei
Articolul următorO noua metoda de contraceptie orala