100 de ani de la nasterea acad. Marin Voiculescu, formator al scolii de boli infectioase din Romania

0
391

Academicianul Marin Voiculescu, formator al scolii de boli infectioase din Romania, a fost omagiat in cadrul unei ceremonii somptuoase la Academia Romana, in data de 2 octombrie 2013.

Festivitatea de aniversare a 100 de ani de la nasterea acad. Marin Voiculescu a reunit personalitati ale lumii lumii medicale, academice, culturale si politice din Romania care l-au cunoscut pe marele profesor sau a caror activitate s-a intersectat cu cea a academicianului.

„Sunt onorat sa deschid aceasta sesiune aniversara dedicata implinirii a 100 de ani de la nasterea academicianului Marin Voiculescu. Academia Romana gazduieste aceasta sesiune organizata de Fundatia Marin Voiculescu ca un semn de omagiu si respect adus celui care a fost acad. Marin Voiculescu, un distins profesor si intelectual”, a declarat in cadrul ceremoniei, acad. Ionel Haiduc, presedinte al Academiei Romane.

Acad. Marin Voiculescu a fost un deschizator de drumuri si un medic de exceptie, lasand in urma sa o puternica scoala medicala de boli infectioase. Acest lucru a fost subliniat si de Ion Iliescu, fost presedinte al Romaniei.

„Profesorul Marin Voiculescu este un eminent reprezentant al scolii romanesti de medicina, o scoala bogata cu traditii deosebite, in care s-a creat o adevarata stafeta a generatiilor nu numai pe ansamblu ci si pe specialitati si care a castigat un prestigiu bine meritat in timp. Este exemplara activitatea acad. Voiculescu care imbina trei calitati, ceea ce caracterizeaza in general oamenii care lucreaza in domeniul medicinei, activitatea didactica, activitatea de cercetare si practica medicala. Cred ca omagiul unor astfel de personalitati este un stimul pentru toate generatiile prezente si viitoare. Un omagiu necesar pentru a asigura continuitatea, pentru a consolida aceste calitati ale scolii noastre de medicina”, a precizat Ion Iliescu, fost presedinte al Romaniei.

Pe langa activitatea didactica, editoriala, acad. Marin Voiculescu a detinut si functia de Ministru Secretar de Stat in Ministerul Sanatatii. in acest context activitatea ministeriala a acad. Marin Voiculescu s-a concentrat atat pe dezvoltarea Institutului Cantacuzino cat si pe productia de vaccinuri.

„il putem considera pe acad. Marin Voiculescu ca facand parte din acea categorie foarte selecta a medicilor exceptionali, medici care au deschis drumuri, dar care au lasat in urma lor o scoala medicala de boli infectioase. Acad. Marin Voiculescu a fost pentru mai multi ani ministru adjunct al Sanatatii si a dat dovada de intelepciune, profesionalism si de patriotism pentru ca domnia sa a ajutat unul dintre simbolurile productiei de vaccinuri din Romania, Institutul Cantacuzino si a fost cel care a modernizat Spitalul de Boli Infectioase Colentina. Mosnenirea pe care ne-o lasa acad. marin Voiculescu este una de performanta, este una de competenta, exigenta si generozitate”, a declarat in cadrul ceremoniei aniversare, ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu.

Necesitatea omagierii unor personalitati marcante ale medicinei, vietii culturale sau academice a fost subliniata de prof. univ. dr. Mihai Voiculescu, presedintele Fundatiei „Acad. Marin Voiculescu”.

„in aceste clipe mi-am dat seama ca neglijam valorile medicinei romanesti, care pot constitui pentru cei tineri mai mult decat niste exemple, incurajari ferme ca se poate, ca avem capacitatea sa nu oferim servicii minore la salarii atractive. Cred ca aceasta sesiune ar putea fi un semnal de alarma fata de neglijenta pe care o avem fata de marile valori din trecut”, a conchis prof. univ. dr. Mihai Voiculescu.

Articolul precedentUniversitatea de Medicina si Farmacie „Carol Davila” si-a deschis portile pentru o noua generatie de studenti
Articolul următorNoutati de la Societatea Romana de Hipertensiune